Zajton dnes II.

Prehliadka mesta a okolia

Staré mesto

Srdcom starého mesta je budhistický chrámový komplex s dvomi pre Čchüan-čou typickými pagodami a napodiv i malým múzeom s náhodou vykopanou drevenou loďou.

Klasická čínska loď, džunka (junk ship), mala plachty z bambusovej alebo ryžovej rohože. Pri priaznivom vetre dosahovala vyššiu rýchlosť ako pri použití ohybných textilných plachiet. Stožiare mohli byť umiestnené mimo osi lode. Pre ľahšiu ovládateľnosť zadné kormidlo bývalo prevŕtané dierkami. Trup podelený vodotesnými priečkami mala skôr ako európske lode. Na rozdiel od nich zvyčajne nemala kýl, ale ploché dno. To je výhodou pri plavbe na riekach a plytčinách, no zároveň je loď citlivá na zános vetrom. Južanské džunky mávali krídlové oplachtenie (bambusové rebrá plachiet pripomínajú krídlo).

Najväčšie džunky presiahli nosnosť 600 ton. Číňania sa v predkolumbovských plavbách dostali na východné pobrežie Afriky a možno i do Ameriky.

Ak ste v už Čchüan-čou navštívte Námorné múzeum. Len nespravte chybu a nechváľte sa znalosťou slova džun-ka. Pôvodné donk je malajského alebo indonézskeho pôvodu a v Číne to loď nepripomína.

Oplatí sa privstať si a navštíviť chrám skoro ráno. Miesto je plné športujúcich ľudí. Impozantné je najmä hromadné cvičenie dôchodkýň s mečmi. Vstupom mimo oficiálnych otváracích hodín ani ako cudzinci neplatíte vstupné.
Domáci majú vstup zadarmo po celý deň. Okrem prístupu k modleniu je ďalším dôvodom chrámová toaleta, kam si chodia odskočiť tí, čo tento komfort ešte doma nemajú.

Na verejných toaletách sa zvyčajne platí smiešne malá suma. Problém je keď práve toľko nemáte pri sebe. Vydať vám ako naschvál nemajú a aby ste im darovali desaťkrát viac (aj tak skoro nič) hrdo odmietnu. Vtedy je jednoduchšie prejsť sa na križovatku s hodinami v strede a zadarmo navštíviť KFC, McDonald’s alebo ich čínsku obdobu oproti.

Užitočná informácia: takáto stolička 女 je znak pre ženu.znak pre ženu

Slepá ulička v starom mesteUlička v starom meste

Okolie chrámu je plné úzkych uličiek so starými domami. Niektoré z nich spolu tvoria menšie rodinné komplexy so spoločným dvorom. V strede je zastrešený priestor s domácim oltárom (stôl s misami s ovocím a nádobami pre vonné tyčinky) a fotkami či kresbami predkov. Nezávisle na tom či ste budhisti alebo taoisti predkom sa patrí oznamovať všetky dôležité udalosti v rodine. Vtedy sa v modlitebných potrebách nakúpia nebeské peniaze (balíky lacných žltých papierov so červeno-zlatou potlačou) a naskladané sa spália v na to určenej chrámovej stavbe alebo v domácich podmienkach v plechovom lavóri pred oltárom. Popol sa vetrom dostane do neba kde vylepší predkom ich finančný stav.

Domáci oltár, múzeum Sia-men
Domáci oltár, múzeum Sia-men

Na rozdiel od domáceho oltára, ktorý som ešte videl i normálnom živote, starý čínsky vankúš poznám iba z (kantonského) múzea. Od toho čo používame my (a Číňania teraz) sa líši tým, že bol vyrobený z dreva alebo keramiky, neraz bohato zdobený. Tvarom pripomínal niečo medzi nákovou a sedlom.

Vankúš 1

Vankúš 2

Vankúš 3

Ak je aj na dvore studňa už sa okrem umývania podlahy prakticky nepoužíva. S priemyselným pokrokom na konci minulého storočia prestala byť domáca voda vhodná na pitie a krátko na to i na hygienu.

Ďalším historickým miestom sú žulové ruiny mešity, zo siedmych historických mešít v meste jedinej ešte existujúcej. Bola postavená v rokou 1009 ako kópia mešity z Damašku a nachádza sa na okraji niekdajšej cudzineckej štvrte pri mestských hradbách. Podľa prospektov bývala piatou najvýznamnejšou mešitou sveta.
Hradby už v Čchüan-čou neuvidíte. Definitívne zmizli v období medzi svetovými vojnami.

Pár metrov východne od mešity sa nachádza taoistický chám. Vnútri nádherne temný, osvetlený plápolajúcim svetlom. Hore neskutočne komplikovaná strecha.

Hlavný taoistický chrám

Na strechy sú vo Fu-ťiene fajnšmekri. Poriadna strešná rovina tu rovinou nie je. Správny hrebeň by mal byť oblúkový a trčať čo najďalej od priečelia, bohato zdobený dračími motívmi. Klasické škridle sú menšie ako naše, v jednom rade sa striedajú válovy s „hrebenáčmi“ a lepia sa spolu (betónom).

Strecha 1Strecha 2

Kým sa do chrámu dostanete budete mať česť so žobrákmi, poväčšine mrzákmi. Tí čo im nedajú zarobiť možno veria modernej rozprávke o dedinčanovi, čo si v meste vyžobral na veľký dom.

Na druhej strane ulice sedí so sklonenou hlavou snáď študentka. Pred sebou papier „Mám hlad a nemám na cestu domov“. Aj by ste ju zobrali niečo zajesť keby bola prvá z takýchto študentov, čo ste už stretli.
Dokonca vidieť žobrajúcich „škôlkárov“ v Číne nie je rarita. Môžete sa spoľahnúť, že z peňazí čo deťom dáte bude žiť niekto dospelý. Ak im už chcete darovať tak lepšie niečo jedlé.
Okrem žobrákov párročné dieťa predvádza akrobatické kúsky pri ktorých by moja chrbtica vadila. Zvukový doprovod zabezpečuje o pár rokov staršia spoločníčka. Vedľa nádoba na peniaze. Po predstavení ešte malá obehne divákov a dostane ďalších pár drobných. Ďalší deň ju stretnete inde.

Malá umelkyňa

Miestnym zodpovedným je to asi jedno. Ako inak si vysvetliť reštauráciu v centre kde rezance nosia tí, čo by mohli sedieť v škole.

Vedľa chrámu je ulička predpovedačov budúcnosti. Trápi vás ako skončí skúška vášho syna? Spraví ju, ale s pomocou. Môžete si celú noc lámať hlavu, prozreteľnosť to vybaví za vás: v rámci zlepšovania vzťahov s Taiwanom budú mať deti s taiwanským pôvodom pár bodov navyše. Stačí nájsť v rodine predka z malého ostrova pri pobreží a naozaj: tých pár bodov ho zachráni.

Veštci

Okrem pár žobrákov a zlodejov (jeden sa ma pokúšal okradnúť bežiac za mojim bicyklom) máte v Čchüan-čou svätý pokoj. Na rozdiel od vychytených čínskych veľkomiest tu samotného muža na ulici neotravujú dievčatá pochybnej povesti.

Možno podobnú skúsenosť mal aj židovský obchodník Jacob D’Ancon, ktorý navštívil Čchüan-čou v rokoch 1271-2. Zatiaľ čo napríklad v Pekingu ich odhadol na dvadsaťtisíc, tu nespomenul ani jednu.

Nie že by neboli, ale, ako mi tvrdili domáci, tu skôr treba vedieť na ktorú (neoznačenú) bránu klopať.
Alebo, ako ďalší model vzťahov, má úspešný muž vlastnú milenku (milenky), dokonca druhú (úradne neregistrovanú) manželku. Pokiaľ vediete pobočku v inom meste v akom žije manželka s deťmi, nie je dôvod platiť dva byty či skrývať dievčatá vo vašom byte pred návštevami. Ale pozor ak prekročíte niektoré hranice, najmä ak ste členom strany. Okrem možných trestnoprávnych postihov, hrozia i problémy odtiaľ.

Nové štvrte

Na východ od starého mesta sa nachádzajú nové štvrte panelákov vybudované podľa moderného plánu. Stavia sa bez prestania, v noci aj cez víkend. Potom niet divu, že Čína spotrebuje polovicu svetovej produkcie cementu.
Aj výškové budovy sa dajú robiť pomocou bambusového lešenia.
Na periférii široké viacprúdové betónové hlavné ulice križujúce sa v pravom uhle. Ako príklad môže slúžiť ulica začínajúca v centre pred miestnym úradom idúca k tunelu pod kopcom na východe mesta. Z obyčajnej dvojprúdovej sa postupne mení na štvorprúdovú. To nestačí a po obidvoch stranách pribudne pás zelene sem-tam prerušený autobusovou zastávkou. Za ním ešte po jednom pomalšom cestnom prúde pre motocykle, bicykle a autá odbočujúce do domov povedľa cesty. Nasleduje pár metrov široký chodník použiteľný aj ako parkovisko a až potom viacposchodové budovy. Či už obytné alebo patriace do súťaže mrakodrapov veľkých bánk. V prízemí obyčajných budov obchody a služby.

Väčší obytný dom

Byty v panelákoch sú porovnateľné s našimi. Chladnička, práčka, veľkoplošný televízor, klimatizácia, počítač s pripojením na internet.
Jeden z rozdielov je v podlahe. Tu bez kobercov a vykladaná hladkým kameňom alebo keramikou. Na upratovanie netreba vysávač, stačí mop.

Keďže sa nekúri na varenie a ohrev vody v kúpeľni stačia plynové bomby. Keď sa bomba vyprázdni zavolaný dvojkolesový servis zabezpečí novú.

Nábytok je poctivo masívno-drevený a lacnejší ako naša drevotrieska. Typovo sa od nášho veľmi nelíši. Posteľ môže byť s nebesami cez ktoré sa prehadzuje sieťka proti komárom. V teple sa na posteľ sa dávajú chladiace pokrývky vyskladané z bambusových obdĺžnikov (u nás som videl menšie verzie určené pre autosedačky).

Úroveň zabezpečenia proti zlodejom vysoká. Mreže na oknách. Poviete si: čo je na tom zvláštne, mreže na oknách sú aj v Petržalke. Rozdiel je v tom, že tu sú mreže všade, nielen na prízemí. Ak má panelák dvadsať poschodí tak na každom z nich.

Bezpečnosť

Dvere do bytu sú pancierové na dva zámky. Zámky sa odomykajú v opačnom smere ako som zvyknutý z domu. Pred nimi je ešte uzamykateľná mreža z pevného kovu. Vchádza sa do obývačky. Počas teplých dní je zamknutá iba mreža a dvere sú otvorené. Rodina v byte kľudne sleduje televízor. Nemá dôvod sa schovávať za nejaké závesy, „veď je slušne oblečená“.

Domy mimo hlavnej ulice majú na prízemí pivnice, tak ako všetky prízemia s podlahou schod nad úrovňou terénu. (Možno s výnimkou suterénu moderného obchodného domu) jediný podzemný priestor, ktorý tu poznám je urnový cintorín pod hlavným chrámom.

Nová štvrť 1Nová štvrť 2

Grafity neexistuje. Jediné popísané múry sú v uličkách v blízkosti úradov. Na nich iba telefónne čísla – kontakty na neoficiálnych tvorcov úradných dokumentov. Pokiaľ potrebujete akékoľvek potvrdenie stačí si zavolať. Za pár hodín a trochu peňazí môžete napríklad úspešne vyštudovať vami vybranú univerzitu. Len zvyčajne treba telefonovať viac krát. Falšovatelia totižto často menia telefónne čísla a miesta pôsobenia.

Zaujímavosti v okolí

Miestom školských i turistických výletov je pod kopcami na sever od mesta najväčšia taoistická socha zobrazujúca Laa-´C (Lao Tsi, Laozi). Postava má dlhé uši a bradu, čo má zvýrazniť jej starobu a teda skúsenosť a múdrosť. Kedysi sa sem chodilo dotknúť sa jej nosa, aby ste si zabezpečili dlhý život. Dnes je to v záujme ochrany pamiatky zakázané. Takže sa to robí napriek zákazu.

Lao-´C je pokladaný za najvýznamnejšieho taoistického filozofa. Viacero provincií je naňho hrdých ako na svojho rodáka. Podľa tradície sa narodil v šiestom storočí pred našim letopočtom. Iní tvrdia, že to bolo o dve storočia neskôr, čo nepodporuje vierohodnosť tradičných obrazov zobrazujúcich rozhovor medzi Laom a Konfuciom. Ďalší sú dokonca presvedčení, že Lao ako ho poznáme ani nežil a je len kombináciou viacerých osôb. A sú takí čo si myslia, že ani tá socha za mestom pôvodne nebola jeho.

Na východnej strane mesta je muslimský cintorín. Okrem hrobky kohosi kedysi dôležitého na kopci nájdete muslimské (výzorom podobné ako naše) i čínske hroby. Ďalšie čínske hroby sú roztrúsené na svahoch okolo mesta či v poli. Tvarom sú polguľové, s murovaným prstencom okolo asi troch štvrtín.
V okolí nájdete i lámaistické sochy a dokonca (minimálne v Číne) posledný funkčný chrám manicheizmu (manichenizmus, manichaeism), náboženstva s pôvodom v Perzii. Judaizmus, janaizmus, zoroastizmus, hinduizmus – všetci tu boli.

Kvôli kresťanským kostolom sem cestovať nemusíte. Tie čo som videl sú celkom obyčajné. Navyše, kto vie prečo, a to snáď celosvetovo, neraz bývajú, na rozdiel od chrámov tu bežných náboženstiev, zamknuté. (Ak by ste chceli vidieť pár kostolíkov v ázijskom štýle odporúčam výlet do Jün-nanu.)

Za oveľa zaujímavejšie pokladám hľadanie hinduistických motívov v hlavnom budhistickom chráme.

Až vás prehliadka náboženstiev omrzí môžete si pozrieť prvý kamenný most v Číne. Alebo vybehnúť na vidiek: hory (Fu-ťien je najhornatejšia pobrežná provincia Číny), ryžové polia, čajové plantáže, bambusové lesy, …

Krajina 1Krajina 2Krajina 3Ráno na horách

Černozem je tu vzácna. Typická pôda má červenú farbu. Vďaka kaolínovej hline sa mestečko De-hua stalo jedným z hlavných centier čínskej keramiky.

Dehua 1Dehua 2

Video
Youtube: Quanzhou City Spot
0:10 socha Laa-‘c
0:13 pagody hlavného chrámu
0:52 moslimské hroby
0:54 ruiny mešity (dnes múzeum)
0:57 Mani, zakladateľ manicheizmu
1:42 Koxingova socha (najväčšia svojho druhu)

Koniec druhej časti.

Autor: Tibor Blažko

https://tblazko.wordpress.com/2008/05/12/zajton-dnes-i/
https://tblazko.wordpress.com/2008/06/18/zajton-dnes-iii/
https://tblazko.wordpress.com/2008/07/21/zajton-dnes-iv/
https://tblazko.wordpress.com/2013/02/02/zajton-po-rokoch/

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy