Zajton dnes III.

Život každodenný

Mysli ekologicky - maj jedno dieťa
Mysli ekologicky – maj jedno dieťa

Obchody

Aj keď prvý záujemca z radov medzinárodných obchodných reťazcov si to tu nie tak dávno rozmyslel, obchodov, obchodíkov, tržníc, stánkov, pouličných predavačov a dnes aj tých supermarketov je tu dostatok. Napriek tomu, že domáci tovar je lacný zahraničné značky držia svoje ceny. Slovenské sklo sa dá kúpiť v Sia-mene za cenu zľahka nižšiu ako u nás. Ak chcú domáci pri nákupe elektroniky vyrobenej v Číne ušetriť dajú si ju kúpiť v Hong-kongu.

Ak si vaša polovička opäť nemá čo obliecť zoberte ju sem. Desiatky obchodov, v každom iný tovar. Otvorené minimálne do desiatej večer. Bratislavký fenomén (zhruba: v jednom obchodnom centre Kenvelo a NewYorker, v druhom NewYorker a Mango a v treťom Mango a Kenvelo) tu veľmi nepoznajú. Na prvý pohľad to vyzerá to tak, že ten menej kvalitný tovar radšej vyvážajú a predávajú u nás drahšie ako tie lepšie kusy u nich. Výber je veľký, ale pokiaľ idete nakupovať s konkrétnejšou predstavou tiež sa nachodíte.

Textil

Oblečenie bežných ľudí je rovnaké ako naše len viac konzervatívne. Odvážne výstrihy, holé pupky či bikiny sem ešte nedorazili. (Aby to nevyzeralo, že sme medzi suchármi: pred pár rokmi sa vyskytol aj vo Fu-ťiene prípad lákania ľudí na pohreb príbuzného najatím „obscénnych tanečníc“. Viac pohrebných hostí je dobré pre lepší nebeský život zosnulého.)

Miestnou špecialitou sú kroje dedinčaniek s typickými šatkami cez temeno a plecia.

Školáci nosia uniformy, zväčša športového strihu. Rodičia ich kúpou vylepšujú školský rozpočet.

Nohavice najmenších čínskych detí majú na zadku dieru. Je to veľmi praktické. Netreba rozopínať a sťahovať. V prípade potreby stačí ratolesť chytiť odzadu, zdvihnúť jej nohy a nechať zvyšok na prírodu. Tie trochu väčšie si len samé čupnú.

So zásadou „ružovú farbu len pre dievčatá, modrú pre chlapcov“ to tu nie je také vážne.

Ak sa opýtate, či je to pravá koža, tak to bude bez zaváhania pravá koža aj keby do očí bilo, že je to koženka. I keď nebudete veľmi jednať, ale sa rozhodnete nekúpiť počas odchodu z obchodu cena neraz začne klesať.

Pri platení si treba dávať pozor, aby ste nedostali falošné bankovky. Aj keby išlo o malé sumy.

Počítajte s tým, že peniaze, ktoré raz čínsky obchodník dostane vám už nevráti. Tovar vymení, zamení za iný, prípadne ak je to treba si zoberiete ešte nejakú drobnosť navyše alebo navyše doplatíte za drahší.
Na druhej strane keď som platil v samoobsluhe a šetriac čas nechal som im niečo ako sprepitné, bežala pokladníčka za mnou s drobnými, mysliac si, že som to spravil omylom. Pokladníci vám nákup sami naložia do tašiek.

Pre malého obchodníka končí jeho priestor na rozhraní obchodu a ulice, za ktorú je už zodpovedné mesto. Preto keď sa robí poriadok smeti stačí vyhodiť pred obchod. Na prvý pohľad to vyzerá strašne, ale existuje množstvo zametačov celý deň upratujúcich ulice. Ako zametači neraz skončia nevzdelaní dedinčania, ktorí prišli skúsiť šťastie do mesta a zistili, že tu na nich nikto horlivo nečaká.

Ak predáva žena, dokáže počas čakania na zákazníka umyť si vlasy v lavóri položenom na ulici pred obchodom bez toho aby zmáčala šaty.

V uliciach množstvo predajcov všetkého možného. S vozíkmi, kárami alebo len batohom. Dokonca babka celý tropický deň predávajúca prasačiu nohu.
Vážia veľmi rýchlo.

Miestni rozmýšľajú v polkilách a keby prišlo na väčšie sumy v desaťtisícoch. Na prstoch jednej ruky sa tu počíta do desať, jeden sa ukazuje ukazovákom hore.

Niekedy sú drahší, niekedy lacnejší ako samoobsluhy. Často ich tovar je čerstvejší. Aj keď s mäsom by som to neriskoval.
Jedného dňa všetci zmizli. Na druhý stále nikoho. Dôvod? Čchüan-čou súťaží o titul Čisté mesto a stánkari do toho nepasujú. Naštastie za pár dní komisijné nebezpečenstvo pominulo a život sa vrátil do starých koľají.

Obchod s nábytkom

Doprava

Čo v Čchüan-čou nekúpite sú nové motorky. Starí motorkári si musia tie svoje udržovať pojazdné kým sa dá. Noví záujemci kupovať iba ojazdené. (V Kantone sa minulý rok rozhodli zakázať motorky úplne.)

Nový bicykel kúpite bez problémov, ale väčšina aj tak jazdí na starých dokiaľ sa dá. Neide o to, že by nové boli veľmi drahé, skôr viac „ruky podávajú“.
Na správnom čínskom bicykli sa sedí vzpriamene. Cyklistická helma by tu vzbudila rozruch.
Dopravné svetlá neraz iba naznačujú rytmus križovatky.

Verejnú dopravu zabezpečujú autobusy. Často v nich stretnete okrem vodiča i sprievodkyňu. Tá predáva lístky, vykrikuje na ľudí na zastávke a organizuje pohyb cestujúcich. Má prehľad, vám stačí nastúpiť a ona si vás už nájde a skasíruje. Ak by v autobuse nebola treba hneď pri nastupovaní hodiť mincu do krabice vedľa šoféra. Ten zbežne kontroluje, či je pravá.
Autobusy sú rôzne: od nových až po chodiace vraky. Ale aj keby mal v podlahe diery tak to nebráni inštalácii LCD televízorov, na ktorých môžete počas jazdy sledovať reklamy.

Prevažná väčšina taxíkov sú staršie Vokswageny. Motorkárske sú väčšinou japonskej značky. Motorkári nemajú problém zobrať aj dvoch pasažierov naraz. [Od 1. 8. 2009 sú v Čchüan-čou mototaxi zakázané.] Ak máte čas sú tu pre vás rikše na ľudský pohon.
Staré smradľavé nákladiaky stretnete menej často ako u nás. Aj preto, že motorizácia tu zažíva boom až teraz.

Video
YouTube – Bicycle Rickshaw Ride in Fujian China – jazda na rikši hlavnou ulicou starého mesta (pod hlavným chrámom)
YouTube: China motortaxi – nočná jazda taxíkom

Lekárne

Pre mňa je čínska medicína ako keď naberiete lopatou v hustom lese: listy, drievka, korene, tráva. Všetko suché a voňavé. Čaj z toho tmavohnedý a zaujímavo horký.
Ak je to akútne dostanete pichnutie ihlou na to správne miesto – zásadne úplne inde ako vás bolí. Keď treba zajtra zas.

Lekárska pomôcka

Ešte existujú babky-bylinkárky, čo sa živia predajom listov lekárňam. V lekárňach nájdete skoro všetko: utopené hady, sušené netopiere alebo popílené parohy. Už len dať v správnom pomere. Znalci ešte stále vedia na čo pomáha kravský trus a na čo novorodenecký moč (to v lekárni nekúpite). Na zľaknutie (ak nemáte lepšie) sa odporúča voda z prevareného piesku. Na plešatú hlavu skúste sezamový olej – keď nič iné budete mať aspoň voňavý vankúš. Na posilnenie imunity sa v Čine odporúča extrakt z lastovičích hniezd (no nie takých ako u nás), každopádne jeho kúpu by som radšej nechal do Hong-kongu.

Cez výklad lekárne

Pokiaľ „na vás niečo lezie“ dajte si pred spaním odvar z posekaného zázvorového koreňa a pripravte sa na to, že sa poriadne spotíte. Len pozor, ak by to náhodou nezabralo už to ďalší deň neopakujte.

Ženšen je snáď všeliek. No bohatí rodičia, čo chceli pomocou neho spraviť zo svojich detí zázraky, už vedia, že nadbytok „horúceho“ (potraviny sa podľa vplyvu delia na „horúce“ a „studené“) spôsobuje krvácanie z nosa.
Ženšen sa nesmie dávať malým deťom, ak by sa to stalo jeho účinok treba neutralizovať niečim „studeným“ (reďkovka, hruška, jahoda, …).

Trend je však jasný. Tradícia ustupuje a farmaceutické spoločnosti s ich rýchozaberajúcimi liekmi dobývajú stále väčšiu časť trhu. Len do reklamy stále treba postavu dobrosrdečného bradatého „profesora“, ktorý vyzerá ako garant stáročnej kvality.

Medzi obchodmi a bufetmi na prízemiach domov bežne uvidíte do ulice presklenú miestnosť so zubárskym kreslom.
Alternatívou je väčšia miestnosť v nemocnici s viacerými paralelne využívanými kreslami. Ak si myslíte, že niečo také môže byť len v Číne navštívte Prvú stomatologickú kliniku v Prahe.

Kníhkupectvá

Lepšie kníhkupectvá by sa dali nazvať poločitárne. Na zemi medzi regálmi sedia ľudia a čítajú viac ako treba na rozhodnutie pre kúpu. Kľudne sa vrátia ďalší deň aby pokračovali v rozčítanom. Riskujú, že „ich knihu“ medzitým niekto kúpil. Personál kontroluje iba to, aby mládež čítala knihy vhodné pre jej vekovú kategóriu. To najlepšie kníhkupectvo vám umožní čítať si pri stole pri popíjaní čaju. Ak chcete kúpiť knihu, ktorú už niekto evidentne čítal dá sa dohodnúť zľava.

Na čestnom mieste sú knihy typu Expertom do päť minúť (čo tak cestou vlakom zvládnuť napríklad krízový manažment?), Ako som sa stal najlepším (čínskym basketbalistom v NBA) alebo Môj slávny život (však, Bill Clinton).
Z cudzojazyčnej krásnej literatúry prevládajú ideologicky nekonfliktné anglické a americké romány devätnásteho storočia, niekedy v dvojjazyčnej verzii. Zoženiete bestsellery ako Krstný otec, Hlava 22, Parfém či Anjeli a démoni. Zo stredoeurópskych končín Osudy dobrého vojaka Švejka (podozrivo tenké), učebnicu češtiny alebo maďarčiny.
V jazykových knihách a slovníkoch dominuje angličtina. Čo ma prekvapilo bola učebnica od Hlasu Ameriky. To by asi kedysi u nás neprešlo.
Zvyšná väčšina predávaných titulov je u nás neznáma.

Ak by ste sa rozhodli šetriť dá sa kúpiť lacné knihy rozložené priamo na ulici. Ich problémom je to, že vydavateľ sa v snahe o čo najväčší zisk zabúda na typografické pravidlá. Použitím malého písma a minimalizáciou nepopísaných okrajov šetrí lesy. Aby ušetril ešte viac tieto knihy asi vznikajú tak, že sa nechá počítač rozpoznať znaky v oficiálnom vydaní a výsledok sa len automaticky preleje do nového formátu strany. Občas sa stane, že niektorý znak je nahradený výzorovo podobným, ale s úplne iným významom, takže čitateľ musí rozmýšľať ako má vyzerať správna verzia.

Filmy

Keďže bežná televízia, snáď okrem juhokórejských telenoviel a im podobných perál, zahraničné programy často neponúka nedostatok Holywoodu sa rieši cez DVD. Požičať si stojí jeden jüan (asi 3 koruny).

VideoCD či DVD môžete kúpiť za 20-50 korún. Cena je dobrá, problém je s kvalitou. Oplatí sa skúsiť pár sekúnd ešte v obchode. Občas sa stane, že ani tam nie sú schopní prehrať čo i len úvod alebo oživiť zvuk na jedinom z troch prístrojov čo postupne našli. Napriek takejto opatrnosti neraz doma zistíte, že záver filmu už dnes nespoznáte. V lepšom prípade obraz vždy po pár sekundách zmení jas. Poteší ak máte tú česť zároveň sledovať titulky k inému filmu, prípadne od polovice v inom jazyku ako máte nastavený. Problém s nečitateľnosťou média sa rieši výmenou na ďalší deň.
Nádherné sú HD DVD vydania klasických čínskych filmových seriálov, ktoré pravdepodobne vznikli z videopásiek.

Môžete si kúpiť filmografiu Brada Pitta, ale slávny film z roku 1997 chýba. Na otázku prečo predavač bez váhania odpovie, že „v tom filme“ nebol predseda Mao zobrazený v dobrom svetle. Nedal by sa aj tak zohnať? V žiadnom prípade, keby ho predával príde polícia a celý obchod zavrie.

Napriek tomu potom ako Čína pár dní pred premiérou zakázala premietanie Pamätí gejše v kinách, dal sa film bezproblémovo získať na DVD. Samozrejme aj predtým.

Koniec tretej časti.

Autor: Tibor Blažko

https://tblazko.wordpress.com/2008/05/12/zajton-dnes-i/
https://tblazko.wordpress.com/2008/06/01/zajton-dnes-ii/
https://tblazko.wordpress.com/2008/07/21/zajton-dnes-iv/
https://tblazko.wordpress.com/2013/02/02/zajton-po-rokoch/

https://tblazko.wordpress.com/2008/12/16/turistika-v-cine/

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy