Kordyceps čínsky

V zime hmyz, v lete bylina.

Aspoň tak ho nazývajú Číňania. Veď pozrite sa sami: takto vyzerá to, čo môžete kúpiť
Kordyceps čínsky

a napríklad i takto nadzemná časť počas leta
Kordyceps čínsky

Ak na prvom obrázku spoznávate hnedú húsenicu máte pravdu. No ak veríte čínskemu názvu robíte chybu. Kordyceps čínsky (cordyceps sinensis) je totiž huba. I keď zvláštna.

Rastie vo vysokohorských polohách medzi 3000 až 5000 metrov morom i v studených vysušených trávnatých močariskách, typicky v oblasti Veľkého Tibetu a v západočínskych (hanských) provinciách.

Na porovnanie Národnostná mapa Číny a
Mapa čínskych provincií.

V letnom období je podobný nízkej hnedej byline. Vystreľuje spóry, ktoré sa usádzajú na larvu motýľa a začínajú na ňom parazitovať. Larva sa zarýva do zeme, kordyceps do nej prerastá a vysáva z nej výživné látky. Časom hmyz zahynie a huba ho celkom vyplní. Po zime vyrastá a cyklus sa opakuje.

Iné druhy kordycepsov parazitujú na mravcoch, chrobákoch i včelách.
U nás rastú Žezlovka hmyzová (Cordyceps militaris) alebo Žezlovka srnková (Cordyceps ophioglossoides).

V tradičnej čínskej medicíne je kordyceps čínsky jeden z takmer-všeliekov: pomáha imunitnému systému, prospieva srdcu, pečeni, obličkám, krvi, znižuje hladinu cholesterolu, pôsobí protinádorovo, antivírovo či antibioticky, je liečivý pri niektorých chorobách dýchacích orgánov, zvyšuje libido i celkovú životnú energiu.
Podľa moderných výskumov s kordycepsom ani účinky radiácie nie sú to čo bývali.
Je to prírodný liek, ktorého užívanie je takmer bez vedľajších účinkov. Ale samozrejme, už sa našli takí, ktorým bolo po užití blivno či dostavila sa alergická reakcia. Dokonca niektorí sa počas prvých dní užívania cítili uvoľnení ako po droge. Klasická právnická klauzula o neoverených účinkoch na tehotné a dojčiace sa spomína i tu.

Vážnejšie problémy sa zaznamenali v niektorých prípadoch dlhodobejšieho užívania, no nie sú spôsobené priamo kordycepsom. Iba niektorí zberači, v snahe získať viac peňazí, ho niekedy „obohacujú“ olovenými drôtikmi. Tie po čase spôsobia otravu.

Bežný spôsob prípravy je použiť kordyceps ako plnku do kačky. Po varení v horúcej vode pacient pije polievku sladkej chuti.

Kordyceps býval veľmi drahý. Cisár dynastie Čchin (Chin, Qin) zaplatil uncu zlata za trojdňovú dávku. Počas mingskej dynastie bol drahší ako striebro.
Koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia sa podarilo kordyceps vypestovať v laboratórnych podmienkach. Následne sa na naňho vrhli farmaceutické firmy i mimo Číny, takže dnes ho kúpite aj v kapsuliach (neraz s reklamou o čistej tibetskej prírode, ktorú ani nevideli). Účinnosť sa zvyšuje užívaním spolu s vitamínom C.

V Stuttgarte roku 1993 dve čínske športovkyne nečakane prekonali svetové rekordy v behu na 1500, 3000 a 10000 metrov. Podľa nich za to vďačia svojmu trénerovi, ktorý im odporučil užívanie kordycepsu.
Úspech už nikdy nezopakovali. Navyše ďalšia generácia zverenkýň tohto trénera skončila kariéru po absolvovaní dopingového testu, pri ktorom sa našli nedovolené látky kordycepsom nezískané.

Strih: Tibor Blažko

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy