Olympijský rok I.

Sneh, protesty v Tibete

Za chvíľu sa skončí čínsky rok potkana. Sľubovalo sa od neho mnoho, no čo všetko sa naozaj stalo a nestalo nečakal nikto.

Vedelo sa, že to nebude ľahký rok. Dopredu padli čínske burzy, inflácia stúpala.
To, že Olympijské hry obrátia pozornosť sveta na Čínu bolo jasné. Prítomnosť množstva zahraničných novinárov bola nevyhnutná.

V niečom podobná situácia už v Číne bola v roku 1989. Burzy v Číne vtedy ešte neexistovali ale inflácia predtým bola. Novinári do Pekingu prišli kvôli Gorbačovovi. Nespokojnosť vtedy vyústila do nepokojov v Tibete i známych demonštrácii v Pekingu ako aj inde Číne.
V Tibete nespokojných tvrdo vyriešili. Vtedajší miestny šéf strany si polepšil a dnes je čínsky prezident.
Ešte pred použitím tankov sa na študentov na námestí prišla pozrieť delegácia. Jeden z jej členov tento výlet ustál a dnes je čínsky premiér.
Aj po skúsenostiach z iných olympiád sa čínske nepokoje v roku 2008 všeobecne predpokladali a vláda sa snažila na to pripraviť.

Čo prekvapilo bolo počasie. Pred čínskym novým rokom napadol sneh a dlho padal ďalej.
Napadlo ho toľko, že to obmedzilo dopravu. A nielen leteckú ale aj pozemnú. Doprava je v tomto čase normálne na maxime. Stovky miliónov robotníkov odchádzajú z pobrežia domov do vnútrozemia navštíviť rodiny a po novom roku späť.
Okrem dopravy ľudí kolabovala doprava uhlia do elektrární. Vtedy už vláda povolala armádu a tá začala čistiť koľajnice. Ľudia na internete frflali, čo robila armáda doteraz.
Sneh napadol aj tam, kde desaťročia o ňom nechyrovali. To postihlo aj dopravu v južnej Číne. Zatvrdli aj milióny ľudí v okolí železničnej stanice v Kantone. Aj keď v meste sneh priamo nenapadol v provincii nasnežilo.
Čínsky premiér sa opäť vybral k ľudom. Jeho let kvôli počasiu musel predčasne skončiť skôr. Nakoniec sa ale počasie umúdrilo a on, prejdúc zvyšný úsek dokonca vlakom už čakajúcim mohol oznámiť, že zakrátko sa dostanú domov.
V tomto období sa predpokladalo, že za obeť počasiu padne asi 9% čínskych lesov. Či už kvôli množstvu napadnutého snehu alebo snehu v oblastiach na sneh nezvyknutých. Boli aj obavy z neskorších lesných požiarov polámaného porastu. V ďalšom období si nepamätám, že by sa táto téma do správ vrátila.

V poslednom období sa Číne darilo zvyšovať zalesnenie tempom asi 1% ročne. Samozrejme nie rovnomerne na celom území. Problémom je napríklad postupovanie púšte z Mongolska na Peking a perspektívne až k moru. Keď si Japonci a Juhokórejčania onehdá vybavili granty na vedecké skúmanie tohoto javu (ako úvodu do boja proti nemu) boli zrušení s odôvodnením, že informácie o klíme spadajú v Číne pod štátne tajomstvo.

Po snehu na juhu sa počasie ešte zahralo a prišli rekordné povodne.

V marci je výročie protičínskeho povstania v Tibete. Aj keď okrúhle bude až tento rok Olympiáda vytvorila atmosféru na nepokoje. V Lhase po niekoľkých dňoch pokojných protestov mníchov sa situácia zmenila a náhle došlo k prevracaniu automobilov, podpaľovaniu, ničeniu symbolov Číny (napríklad Čínskej banky) i útokom na tu žijúcich Číňanov. Nepokoje boli aj na iných miestach nielen dnešnej Tibetskej autonómnej oblasti ale aj bývalého veľkého Tibetu, kde žije tibetská menšina. Protestovali aj exiloví Tibeťania v Nepále a Indii a nedá sa povedať, že by sa tam polícia s nimi maznala.
V samotnej Číne bola oblasť promptne uzavretá na niekoľko týždňov. Cudzinci boli vykázaní. Takže popis toho čo sa dialo bolo väčšinou tvrdenie proti tvrdeniu. Napríklad sa objavili fotografie mŕtvol zo západného Sečuánu, bývalého východného Tibetu. Ale neviem ako z nich určiť, či skutočne ide o Tibeťanov, a keď aj tak na ktorej strane stáli a kedy a ako naozaj zomreli.
Pokiaľ ide priamo o Lhasu vznikli aj teórie o tom, ktorí podpaľači boli v skutočnosti zamestnancami polície. Ako zdroj sa uvádzajú anonymný zahraniční turisti, čo tam vraj vtedy boli.
Tí neanonymí tvrdia, že videli udalosti tak, že z nich zúčastnení Tibeťania nevychádzali iba ako nenásilní budhisti.
Svetová tlač namiesto toho, aby priznala že niečo nevie určite použila (úmyselne?) fotografie z demonštrácií v Indii a Nepále ale označila ich za situáciu v Číne. CNN vystrihla časť fotografie kde boli hádžuci ľudia a nechala len časť s dopravným prostriedkom ozbrojených síl. BBC pod fotku so sanitkou umiestnila komentár o silnej vojenskej prítomnosti. Čo som si všimol transportéry sa bežne označovali za tanky.
Toho sa chytila čínska propaganda a názorne ukázala občanom ako sú ľudia na západe klamaní. Číňan sa mohol pobaviť na tom, ako je mu jasné, že neide o čínske ale nepálske uniformy.
Populárna bola aj fotografia vojakov v uniformách, ktorí držia v rukách mníšsky odev. Ja som ju náhodou stretol na nejakom budhistickom serveri s komentárom, že keď sa pred x rokmi natáčal pseudohistorický film o Tibete tak mnísi odmietli robiť komparz takže túto úlohu prebrala armáda. Tentokrát som stretol tvrdenie, že fotografia bola použitá v západnej tlači ako dôkaz, že násilné nepokoje boli organizované štátom. Pritom je jasné, že uniformy na fotografii sa už nejaký čas nepoužívajú. Skúšal som hľadať, kde bola fotografia takto použitá ale nenašiel som. Pravdupovediac, ani tých budhistov už neviem nájsť.
Čína prišla s teóriou, že nepokoje boli organizované dalajlámom. Jeho prehlásenie, že v prípade násilia odstúpi ľudia v Číne asi veľmi nepoznajú.

Predpokladám, že myslel iba zo svetských postov. Čo som videl v zostrihu vtedy iba dva krát zopakoval „If … I will resign, will resign.“ Aj keď v jeho prípade som si ničím istý. Keď sa Čína rozhodla, že reinkarnáciám lámov bude dávať úradné schválenie tak prehlásil, že ak sa nevráti do Tibetu ešte v tomto živote tak sa just reinkarnuje v zahraničí. A dokonca keď sa naštve tak to bude ako žena.

Ľudia v Číne boli dlhodobo pripravovaní na megaúspešnú Olympiádu, ktorou Čína v očiach sveta definitívne potvrdí svoju pozíciu veľmoci. To neskoršie prešlo do stavu, keď svet Číne nepraje a snaží sa ju na poslednú chvíľu takejto Olympiády zbaviť.
Udalosti v Tibete ako aj neskoršie problémy s Olympijskou pochodňou do toho zapadali.

Autor: Tibor Blažko

https://tblazko.wordpress.com/2009/01/31/olympijsky-rok-ii/
https://tblazko.wordpress.com/2009/02/06/olympijsky-rok-iii/
https://tblazko.wordpress.com/2009/02/14/olympijsky-rok-iv/

Písané z pamäte, bez poctivého dohľadávania faktov. Je možné, že sa mýlim, prípadne niečo ešte skorigujem (čo robievam aj v iných prípadoch).

P. S. zalesnené územie v Číne (rôzne zdroje, neznáme metriky)
2005: 21,15% http://www.nationmaster.com/graph/env_for_are_of_lan_are-environment-forest-area-of-land
2009: 20,36% http://www.china.com.cn/news/2009-11/17/content_18902677.htm
2016: 22%, nárast o 1.3% oproti roku 2008 http://blogs.wsj.com/chinarealtime/2016/06/17/study-finds-chinas-ecosystems-have-become-healthier/
2018: 23% http://telegraph.co.uk/news/2018/01/05/china-plant-forest-size-ireland-bid-become-world-leader-conservation China to plant forest the size of Ireland in bid to become world leader in conservation

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy