Olympijský rok III.

Olympijské hry

Národné nadšenie v týždňoch pred Olympiádou vrcholilo.

Zvládlo sa odstúpenie Spielberga z postu režiséra ceremoniálu. Nahradený bol čínskym režisérom. Pár dní po odstúpení spravodajské ignorovanie faktu skončilo a bolo mu cez tlač oznámené, že je to on kto nepochopil situáciu v Sudáne a že je to práve Čína, ktorá tam hrá pozitívnu úlohu.

Čína už v roku predtým hlásila, že je pripravená. Dovtedy bývalo skôr zvykom dokončovať olympijské objekty na poslednú chvíľu.

Prípravy zahŕňali aj zmodernizovanie Pekingu. Metro sa predĺžilo. Staré uličky museli ustúpiť veľkolepej výstavbe, neraz navrhnutej veľkými zahraničnými architektonickými firmami. Kritik prirovnal búranie k obdobiu keď sa Mao rozhodol zrovnať mestské opevnenie aby videl na komíny tovární.
Rušili sa aj chudobné štvrte na perifériách. Začalo sa prísnejšie posudzovať, kto s iným trvalým pobytom má nárok byť v meste. Skončilo aj sídlisko kde sa ubytovávali malí sťažovatelia, čo prišli do Pekingu, čím možno skončila tradícia ešte z cisárkych čias.
Zákaz vstupu prostitútok do barov komentoval jeden z majieľov otázkou, či aby neprišiel o licenciu sa má každej ženy vstupujúcej do jeho podniku pýtať či je prostitútka.

Na protesty boli vyhradené špeciálne zóny. Ale čakanie na protestujúcich bolo zbytočné. Neviem o tom, že by niekto dostal povolenie.
V zahraničí bol medializovaný prípad dvoch stareniek, ktoré chceli protestovať po strate dlhoročného bývania. Ako odpoveď im bolo ponúknuté, že buď si protest rozmyslia alebo nastúpia do mimosúdneho systému prevýchovy prácou.

Problémom bol zlý stav ovzdušia v Pekingu. Aj keď v Číne nie je na špici tabuľky v medzinárodnej sútaži hlavných miest boduje.
Jeden čierny vytrvalostný bežec, keďže bol astmatik, dopredu odmietol účasť na Olympiáde.

Na zlepšenie kvality ovzdušia sa presúvali veľké firmy z mesta o sto kilometrov ďalej. Pripravilo sa obmedzenie automobilovej dopravy i výroby v meste počas Hier. Počet „dní s modrou oblohou“ štatisticky stúpol.
Napriek tomu krátko pred olympiádou prišlo obdobie smogu. Zo zahraničného článku, ktorý som čítal, vyplývalo, že vykonané úpravy majú obmedzený dosah. Peking s neďalekým horským pásom je predurčený na to aby sa doňho raz za čas napumpoval vzduch z okolia a treba čakať na zmenu počasia aby sa špina z neho stratila. Preto obmedzenie výroby aj na juh od mesta nakoniec pomohlo. I keď novinár z BBC, robiac vlastné merania, hlásil vyššie čísla ako tie oficiálne.

Zahraniční športovci, ktorí nechceli riskovať sa aklimatizovali v Japonsku, Kórei alebo v čínskom Daliáne.
Američania prehlásili, že si pre istotu dovezú aj vlastné mäso. Peking im odkázal, že nech sa páči ale bude naňho uvalené clo.

Jeden z problémov spôsobených stavom životného prostredia sa objavil na pobreží kde sa mali konať preteky lodí. (Inak: vedľa mesta založeného Nemcami.) Objavilo sa množstvo zelených rias, ktorých sa vďaka dobrovoľníkom i armáde podarilo v mieste pretekov zbaviť.

Všeobecne pokiaľ ide o počty dobrovoľníkov organizátori v Pekingu museli mnohých nadšencov odmietnuť.

Aj tí čo sa priamo nezapojili cítili hrdosť, že ich krajina je schopná usporiadať takéto podujatie.
Deti si pred spaním žiadali olympijskú hymnu o tom ako Peking všetkých víta. U nás som ju nepočul.
Ide o pieseň v štýle Superstar, keď ďalšia spievajúca hviezda pridá ďalší riadok. Časť zaspieval aj Jackie Chen. Asi ho ako speváka nepoznáte, ale spieva už dlhšie. (Nedávno v našej televízii išiel film v ktorom vyhral automobilové preteky v Japonsku, aj pieseň v tomto filme spieval on.)
Ak by ste porovnali organizáciu Olympiády s Ázijským summitom pred pár rokmi Čína sa ohromne zlepšila. Čo sa týka oficiálnej piesne určite.

Pred augustom prišla doba protiteroristických opatrení. Bola to aj reakcia na výbuchy v Šanghaji a Kunmingu (tu pravdepodobný vinník koncom roka zahynul pri ďalšom výbuchu), i zabíjania policajtov v západnom Sinťiangu.
Niekto to už nevydržal a opäť sa obnovili verejné popravy.
Inštalovali sa rakety, ktoré by ukončili let lietadla s nečakanou dráhou.
Prekvapil sprísnený predaj liekov – len na recept. Do kina sa chodilo cez pípacie dvere. Ostražitý občan bol vyzvaný na sledovanie čohokoľvek podozrivého.
Potenciálne problémové menšiny boli vykázané mimo mesta. Americký majiteľ jedného podniku si mohol hľadať náhradu za Tibeťanov, čo nedávno zamestnal.

Osmička je v Číne považovaná za šťastné číslo. Preto sa Hry začali ôsmeho ôsmy dvetisíc osem o ôsmej hodine večer.

Ako sa diváci otváracieho ceremoniálu mohli dodatočne dozvedieť dievčenská sólová pieseň bola zo záznamu. Navyše „v národnom záujme“ skutočná speváčka bola na štadióne nahradená iným dievčaťom pretože vraj bola škaredá (nemala dokonalé predné zuby) a tučná. Ak mám povedať pravdu, mne osobne bola sympatickejšia ako náhradníčka. Nezodpovedanou otázkou zostalo, či druhé dievča určite vedelo, že diváci nepočujú jej spev.
V internetovych diskusiách sa ľudia čudovali prečo by klamanie malo byť v záujme Číny. Okrem spevu sa v tejto súvislosti spomínalo aj pre televíziu dopredu pripravené video ohňostroja kreslené počítačom.

Pre počítače organizátori odmietli nasadiť najnovšiu verziu operačného systému Windows a všade použili rokmi overené XP. Napriek tomu z miesta kde sedel zakladateľ Microsoftu sa asi dve hodiny dalo vidieť premietanie výpisu o páde systému.

Verejnú podporu mal nápad aby spievajúce dievča vystúpilo aspoň na záverečnom ceremoniáli. To sa však nestalo.
Okrem toho sa inému dievčaťu z programu (čo sedelo za klavírom) dostalo anonymného obvinenia, že je tam iba vďaka faktu, že je niekoho vnučkou.

Olympiáda dopadla pre Čínu výborne. Aj čo sa týka organizácie aj rekordným počtom medailí, ktoré získala.
Niektorí tvrdia, že dačo iba podvodom. Z oficiálnych dokumentov dávnejšie zverejnených na internete vyplývalo, že v gymnastike za Čínu bojovali aj také športovkyne, ktoré nespĺňali vekový limit. Dokumenty z internetu rýchlo zmizli, ale dali sa ešte nejakú dobu nájsť v pamäti internetových vyhľadávacích služieb. Z nich čínske Baidu ich zabudlo asi najrýchlejšie. Dodatočné medzinárodné preverovanie už z Číny dostalo správne papiere a ponechalo pôvodné výsledky.

Napriek pár detailom celkový výsledok bol jasný úspech. Bohužiaľ nadšenie z neho bolo zakrátko zatienené ďalšími udalosťami.

Autor: Tibor Blažko

https://tblazko.wordpress.com/2009/01/25/olympijsky-rok-i/
https://tblazko.wordpress.com/2009/01/31/olympijsky-rok-ii/
https://tblazko.wordpress.com/2009/02/14/olympijsky-rok-iv/

Písané z pamäte, bez poctivého dohľadávania faktov. Je možné, že sa mýlim, prípadne niečo ešte skorigujem (čo robievam aj v iných prípadoch).

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy