Do Severnej Kóree bez pasu

Teda ak ste občan Číny. A idete s organizovaným zájazdom pozerať atrakcie ako Múzeum revolučných činov Kin Il Sunga.

Od jari tohto roku je to možné: stačí správna cestovná kancelária, peniaze, občiansky, pár fotiek a hraničný prechod An-tung (Dandong) je voľný. Podobne sa uvoľnili dva prechody s Ruskom a jeden s Vietnamom.
Ak si myslíte, že je to súčasť postupného pokroku tak asi neviete, že v podstate ide o obmedzenie zákazu trvajúceho tri roky. Vtedy Číňania chodili do Severnej Kóree za niečim, čo by ste možno nečakali – za hazardom u nich zakázaným.
S výnimkami ako štátne lotérie, malé stávkové kancelárie (od minulého roka prebehlo pár čínskych dostihov aj mimo Honkongu), návštev v kasínach Macaa, prípadne investovania na domácich burzách je oficiálny hazard pre Číňanov, ako vášnivých hráčov, neprístupný.
Toho sa chytili podnikavci v pohraničí, okrem Kóree aj vo Vietname a Mjanmarsku. Reakciou čínskych úradov bol tlak na susedné krajiny na odstránenie kasín a uzatvorenie hraničných prechodov v ich blízkosti.
To sa pred pár týždňami uvoľnilo, aj keď pre istotu sa individuálne povolenia ešte nedávajú.

1. http://www.chinahospitalitynews.com/en/2009/05/26/12045-passport-free-access-to-north-korea-from-china-dandong/
2. http://www.monstersandcritics.com/news/asiapacific/news/article_1473912.php/China_resumes_North_Korean_tours_after_gambling_ban

Strih: Tibor Blažko

http://www.eastasiaforum.org/2014/01/10/north-korea-risky-business-for-chinese-investors/

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.