Ako odvážiť slona

Čínska hádanka

Kedysi dávno dostal panovník severného štátu od svojho južného suseda nezvyčajný darček – slona. To vzbudilo rozruch celého dvora, pretože takéto zviera tam ešte nevideli. Obor sa zapáčil aj panovníkovmu obľúbenému synovi.
Na otázku koľko vlastne slon váži nikto nepoznal odpoveď. Radcom bolo jasné, že tak veľké váhy v krajine nie sú. Nápad slona rozštvrtiť a potom časti odvážiť bol odmietnutý.
Na to, ako to spraviť nakoniec prišiel panovníkov už spomínaný, iba päťročný, panovníkov syn.

Na tomto mieste sa príbeh zvyčajne prerušuje, aby sa poslucháčom dala možnosť uvažovať nad riešením.

Riešenie na ktoré chlapec prišiel bolo geniálne jednoduché: slona stačí postaviť na loď a zaznamenať o koľko sa jeho váhou ponorila. Potom nahradiť jeho váhu menšími nákladmi, tie samostatne odvážiť a ich váhu spočítať.

Dalo by sa pochybovať o tom, či príbeh so slonom je pôvodom čínsky. Ak ho poznáte v indickej či inej verzii dajte mi vedieť. Ja som takú nenašiel.

Navyše, aj keď to nie je priamo dôkaz, v Číne aj deti vedia, že spomínaným panovníkom bol Cchao Cchao (Cao Cao, 155-220), ktorý vládol v severnej Číne v období konca dynastie (východný) Han a začínajúcom období takzvaných Troch kráľovstiev. Neskoršie je spomínaný ako panovník Wu z Wei.

Neskoršie Tri kráľovstvá

Ak ste si povedali “aha, Wu – toho poznám” tak sa možno mýlite. Meno Wu (mocný) sa viaže k viacerým čínskym mocnárom.

Cchao mal viacero synov, ale v tomto príbehu vystupuje iba Cchao Čchung (Cao Chong). Múdrosť zrovnateľnú s dospelými údajne dosiahol už vo veku päť-šesť rokov, čo je aj jeho vek zvyčajne spomínaný v príhode.

Narodil sa v roku 196, ale bohužiaľ zomrel ako trinásťročný, takže nasledujúcim panovníkom sa stal jeho brat Cchao Pchi (Cao Pi). Mimochodom: mali spoločného otca, matku nie.

Otázka znie odkiaľ sa slon na sever dostal, keďže slony v Číne nie sú.

Pokiaľ špekulujete nad možnými kontaktmi s Indiou: taký budhizmus bol v Číne známy už pred našim letopočtom.

Naozaj nie sú?

Ak by ste ich chceli vidieť navštívte lesy na hraniciach Jün-nanu a Mjanmarska. Dnes je tam okolo tristo slonov.
No dávajte si pozor, životný priestor sa im zužuje a už sa stalo, že boli agresívny k turistom.

Takže už vieme, že slon mohol byť z Číny a pokračujeme v pátraní.

Známe je aj meno darcu: Sun Čchüan (Sun Quan, 182-252). Ten v spomínanom období ako osemnásťročný zdedil oblasti juhovýchodne od Jang c’-ťiang, čo je rieka rozdeľujúca Čínu na severnú a južnú. Neskoršie svoje panstvo rozšíril, čím vytvoril základ pre východný Wu.
S Cchao Cchaom sa stretol v bitke roku 208, sloní dar v príbehu priviedol jeho minister.

A ako vlastne Sun okolo roku 200 ku slonovi prišiel?

Ako mi prezradil profesor Mark Elvin slony v severnej časti východného Wu (konkrétne dnešnej provincii Če-ťiang) sa podľa výskumov tímu Wena Chuanžana (Wen Huanran, 1920-1990) nachádzali ešte okolo roku 1050.

A nie je pravda, že by ich predtým v severnom Wei nikdy nevideli. To iba ľudia od Žltej rieky zabudli čo bolo pred našim letopočtom.

Cchao Čchung váži slona

Autor: Tibor Blažko

P. S.
Vyhubí Čína africké slony? Predchádzajúca vlna dopytu po slonovine bola spojená s ekonomickým rozmachom v Japonsku.

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy