Čierny Budha v Si-ane


Ak ste sa niekedy dostali do Si-anu (Xi-an) skoro určite poznáte slávne Husie pagody. Stali sa vzorom pre ďalšie od Jün-nanu po Kóreu.

Keď som sa pred pár rokmi štveral hore po točitých schodoch tej Veľkej (Dayan, južne od centra) všimol som si západne od areálu veľkú čiernu sochu, ktorá v našich cestovateľských príručkách nebola.

Neskoršie sme sa neskutočne zaprášenou uličkou povedľa múru dostali k malému dvoru na konci ktorého bol vchod do tunela nad ktorým sedel Čierny Budha.

Od domácich sme si, možno ako ten deň jediní turisti, krátko pred záverečnou kúpili dva lístky (v Číne vám ich bežne jeden predá, druhý stojaci vedľa skontroluje zatiaľ čo tretí pokračuje v spoločenskej hre) a zvažujúcou sa chodbou klesali do podzemia.

Prvý dojem bolo sklamanie pretože chodba s bokmi obloženými akýmsi bakelitom s obrázkami pôsobila relatívne moderným dojmom.

No keď sme zišli na miesto kde si bolo treba vybrať medzi vľavo a vpravo všetko sa zmenilo.
Ochladilo sa, objavili sa sochy démonov, horekujúcich pokrútených postáv, tmavé odbočky, zrkadlá a oneskorená ozvena vlastných krokov.
To ešte podporené vlastnou fantáziou, možnosťou že zhasne svetlo či že domáci na nás zabudnú a zamknú.

Dnes bude ulička bez stôp stavebných prác, poctivo vyzametaná.
K Budhovi sa možno čaká v dlhom rade a náš zážitok je už neopakovateľný kvôli davom v malom podzemí.

Alebo to celé zostalo skoro tak ako si to pamätám ja a turisti čítajúci príručky a naháňaní nimi platenými sprievodcami si Čierneho Budhu nevšimli.

Ak ste tam boli dajte mi vedieť.

Autor: Tibor Blažko

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy