Akupunktúra


Nebudem klamať: nepomohlo mi to. Po niekoľkých ležaniach som to nechal tak.

Nie je to dôkaz, že akupunktúra nefunguje. Iba to potvrdzuje, že niekedy nie.

Určite vás nechcem od nej odhovárať. Ak nad ňou uvažujete vedzte, že pravdepodobnosť zhoršenia vášho aktuálneho stavu je malá.

Minimu pacientov býva zle, aj keď sa nájdu aj takí čo po pichnutí ihlou odpadnú alebo zvracajú.
Ja osobne injekčné ihly nemám rád, ale tieto som ani nevnímal.
Ak máte problém existujú neinvazívne verzie založené na tlaku, podtlaku či zahrievaní potrebných bodov.

Ten, kto liečbu vykonáva by zvyčajne mal byť dosť znalý na to aby používal sterilné ihly a nezapichával ich tak aby vám uškodil.
Dokonca podľa niektorých štúdií nie je až tak podstatné kde ich zapicháva – výsledok v prípadoch aplikácie na tradičné a zámerne inde zvolené miesta bol porovnateľný a celkovo väčšinou pozitívny.
Aj keď správne vykonávanie malo nad falošným navrch iba zľahka určite to svojpomocne neskúšajte.

Predstavujem si, že akupunktúra sa vyvinula na základe náhody, keď sa niekomu (podľa jednej povesti zajatým vojakom) po nechcenom bodnutí uľavilo na úplne inom mieste.

Niektorí naopak veria, že bájny priekopník sa pred niekoľko tisíc rokmi nespoliehal na náhodu, ale keďže bol ako osvietený schopný vidieť tok energie (rozumej niečoho nehmotného – v protiklade ku hmotnej krvi alebo ak chcete lepšie miazge), zásahmi na cestách jej toku opravil nezdravé zbrzdenie, čím sa telo opätovne dostalo do rovnováhy.

Lekárska pomôcka

Samotná energia vraj vstupuje do tela pľúcami a vychádza cez zadok, preto sa ako prvá pomoc odporúčavalo aplikovať štupel na zabránenie jej úniku.
Samozrejme ani v Číne zápcha nie je zdravá, navyše zadok je považovaný za jednu z hlavných ciest kadiaľ neduh opúšta telo.

Najstarší popis akupunktúry poznáme z druhej časti Knihy klasickej medecíny Žltého cisára, ktorý žil sto rokov v období 2697-2597 (alternatívne 2698-2595) pred naším letopočtom.

Toľko z historicko-optimistických informácii.

V skutočnosti okrem toho, že nepoznáme autora spomínanej knihy (a samotný cisár je na úrovni legendy), je pravdepodobné že bola napísana možno niekedy okolo roku 200-400 pred naším letopočtom. Dokonca možno ani nie naraz.
Okrem toho, že z nej čerpá ešte aj dnešná tradičná čínska medecína je aj klasickou knihou taoizimu. Inými slovami jej najstaršia známa verzia (neskoršie vznikli revízie s komentármi či snažiace sa dodatočné komentáre odfiltrovať) bola spísaná v súlade s touto filozofiou rovnováhy.

To neznamená, že akupunktúra nie je staršia ako táto kniha.
Takisto to neznamená, že toto je prvá kniha popisujúca akupunktúru ktorá kedy bola spísaná.

Prvý zjednotiteľ Číny zorganizoval v roku 213 pred naším letopočtom pálenie preňho politicky nevhodných diel. I keď medecína priamo nespadala do kritickej kategórie mohla byť časťou komplexnejšieho diela. Panovník si síce odložil súkromnu kópiu pálených titulov no i tie pravdepodobne podľahli neskoršiemu požiaru.

Výhodou akupunktúry, ako v podstate celej tradičnej čínskej medecíny, sú nízke náklady na liečbu. Nevýhodou, že sa v nej točí málo peňazí. Preto vraj ak sa budúci čínsky lekár rozhoduje medzi štúdiom tradície a moderny z finančných dôvodov pravdepodobne zvolí druhú možnosť. Prirodzene, sú aj tradiční lekári s nadpriemerným príjmom.

Tradičná medecína sa objavuje aj v dokumentoch o rozbehnutej čínskej zdravotnej reforme, ktorá má do roku 2020 priniesť dostupnú zdravotnú starostlivosť celej populácii.

Dodatok 27. 12. 2010: Ľudia viac veria mestským nemocniciam ako novým vidieckym poliklinikám keďže v nich pracuje oveľa viac lekárov s medecínskym vzdelaním. Celkovo iba 42% čínskych lekárov má aspoň bakalárske vzdelanie.

Dodatok 18. 7. 2011: Čínsky premiér hovoril o viac ako dvoch lepšie kvalifikovaných lekároch na 10 000 obyvateľov v roku 2012.

Dodatok 9. 3. 2012: Zdravotníci sú preťažení kvôli nárastu počtu poistencov, ktorí následne hľadajú lekársku pomoc.

Znižovanie nákladov sa má dosiahnuť aj oddelením lekárnictva od lekárov, aby nemocnice zbytočne nepredpisovali drahé lieky z ktorých majú priamy zisk.

Ale vráťme sa spät k téme akupunktúra.

Nebudem klamať: manželke to pomohlo.

Spísal: Tibor Blažko

Môže tradičná čínska medecína uškodiť? https://tblazko.wordpress.com/2013/07/01/english-needed-ix/

Pains and needles: brain scans point to hidden effects of acupuncture https://theguardian.com/global-development-professionals-network/2017/sep/07/pains-and-needles-brain-scans-point-to-hidden-effects-of-acupuncture

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy