Nedôvera


V tohtoročnej diskusii anonymná účastníčka popísala svoju skúsenosť keď videla na zemi starého človeka potrebujúceho pomoc, ale ani ona ani viacero ďalších mladých okoloidúcich nepomohli.
Diskusia vyjadrila ľútosť nad stavom spoločnosti, ale ostatní by sa prevažne zachovali rovnako. Jeden by pomohol, ale až potom až by mu iní potvrdili, že pomoc je naozaj potrebná. Ďalší by pred začatím pomoci potreboval svedka.

Všetci takto uvažujúci boli ovplyvnení tri a pol roka starým prípadom z Nanťingu.
Tam dobrák pomohol starej pani, ktorá si pri páde na autobusovej stanici zranila bedro, dostať sa do nemocnice. Dokonca jej poskytol 200 čínskych peňazí (dnes asi 20 eur).
Jej ďakovanie skončilo potom, ako jej nemocnica vystavila účet vo výške zhruba vtedajšieho dvojročného priemerného platu. Následne si, možno aj pod vplyvom rodiny, spomenula, že ten čo jej pomohol bol vlastne tým čo ju zhodil a zažalovala ho na vyše trojnásobok sumy, ktorú mala uhradiť.
Súd mu nakoniec uložil zaplatiť iba sumu podobnú nemocničnému účtu s odôvodnením, že ak by nebol vinný tak nemal dôvod konať nelogicky čiže nezištne pomáhať cudzej osobe.

P. S. Po rokoch čínsky časopis tvrdí, že odsúdený mal kolíziu so zranenou.

Ďalším príbehom podkopávajúcim dôveru k starým ľuďom bola cesta matky s desaťmesačným potomkom.
Vo vlaku oproti nej sedela staršia pani s niekoľkoročným chlapcom a počas cesty sa pýtala na všetko možné. Matke to už bolo trochu podozrivé tak žene neprezradila skutočné meno dieťaťa.
Keď vystupovali z vlaku zrazu začala starena nahlas matku obviňovať z toho, že je bláznivá a chce jej zobrať dieťa čo patrí k nej. Chlapec začal ľuďom naokolo tvrdiť, že je to jeho súrodenec. Matka sa zmohla len na to, že svoje dieťa silno držala a kričala, že to nie je pravda.
Zachránili ju až príbuzní čo po ňu prišli na stanicu. Podvodníčky sa spýtali na meno dieťaťa a okolostojacich presvedčili, že ani to nepozná.

V Číne sa ročne „stratí“ niekoľko desiatok tisíc detí. (Po prepočítaní na slovenské pomery by to bolo trojciferné číslo.)

24.6.2013 dokonca 200 tisíc detí? http://www.scmp.com/news/china/article/1263552/china-place-ban-private-orphan-sheltershttp://www.scmp.com/news/china/article/1263552/china-place-ban-private-orphan-shelters

Niektorí skončia ako otroci, niektorí ako dospelými riadení žobráci alebo zlodeji.
Šťastnejší sa dostanú na adopciu, i do zahraničia. Noví rodičia si za vybavenie priplatia a myslia si, že dieťa zachránili z detského domova potom, ako ho rodina odvrhla.

Aby sme zas z adoptujúcich nerobili romantické naivky – podľa nedávnej správy adopcie z Číny do USA síce z viacerých dôvodov rapídne poklesli (2005/7903, 2009/3001) no dnes väčšina sú prípady so zdravotným postihnutím.
(Podľa tej istej správy počet narodení postihnutých detí v Číne medzi rokmi 2001 až 2006 narástol zhruba o polovicu a niektorí rodičia vidia vo zdaní sa dieťaťa šancu, že získa lepšiu starostlivosť.)

Otázku komu vlastne Číňania dôverujú skúsil zodpovedať minuloročný prieskum. Povolania s najväčšou dôverou verejnosti sú
1. roľníci
2. kňazi, mnísi a im podobní (religious workers)
3. prostitútky
Tým na treťom mieste verí 7,9%, percentá pre prvé a druhé mi nie sú známe.

To horšie povyberal: Tibor Blažko

P. S. V roku 2011 zachránila čínska polícia 8660 unesených detí a 15458 žien.

http://telegraph.feedsportal.com/c/32726/f/568589/s/45383513/sc/16/l/0L0Stelegraph0O0Cnews0Cworldnews0Casia0Cchina0C115225580CChinese0Eman0Eignores0Edying0Ehit0Eand0Erun0Evictim0Elater0Efinds0Eout0Eit0Eis0Ehis0Emother0Bhtml/story01.htm Chinese man ignores dying hit-and-run victim – later finds out it is his mother

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy