Čchüan-čou pre deti

Návod pre tých, ktorí prídu s deťmi predškolského veku.

1. Navštevovanie detských ihrísk s preliezačkami, šmýkačkami a hojdačkami na sídliskách sa deťom možno páči, ale, s výnimkou zmeny jazykového prostredia, veľa nového neprináša.

2. Súc v Čchüan-čou vysoko pravdepodobne navštívite hlavný budhistický chrám. Okrem toho čo sa vám spája s predstavou chrámu je v jeho areáli mnoho vecí, ktoré potomok ocení.
Na nádvorí pri južnom vchode je (dnes už iba jedna) veľká kamenná korytnačka, ako stvorená na lozenie s možnosťou pádu. Blízko rastú staré stromy s pomerne jednoduchým prístupom až do výšky zhruba dvoch metrov.
Pri východnej pagode bývajú jednotlivo alebo v skupinách cvičiaci či na reprodukovanú hudbu tancujúci ľudia.
Povedľa je kopec s kamenným schodiskom, ktorého bočnice sa od nepamäti používajú ako šmýkačka.
Za kopcom je pod úrovňou terénu jazierko so špinavou vodou v ktorej plávajú ryby a korytnačky.
Za jazierkom umelý kamenný kopec, ktorý sa dá preliezť krížom-krážom. Bohužiaľ akože-jaskynka je vnútri zahádzaná akýmsi starým zábradlím.
Na neďalekom pľaci pred obchodíkmi so suvenírmi sa prechádzajú nechytaľné holuby, ktoré v nebezpečenstve vyletia na priečelie múzea.
Na polceste od obchodíkov k modlitebniam sú dve kamenné sošky s pootvorenou tlamou v ktorej je guľa príliš veľká na to, aby sa dala vytiahnuť. Ale v istom veku sa to dá dlho skúšať.

3. Pre návštevníkov centra je vhodne situované hojdacie autíčko pred starým obchodným domom na križovatke s hodinami. Pohojdá a zaspieva za najväčšiu existujúcu mincu v hodnote jeden juan (asi štvrtina slovenskej ceny).
Vedľa neho búchací automat, ktorý za rovnakú cenu ponúka možnosť triafať gumeným kladivom čoraz rýchlejšie sa vystrkujúce umelinové vajcia.
V samotnom obchode je na najvyššom poschodí predajňa hračiek a kníh, no ani potraviny s ponukou živých rýb, krabov a ostatných potvoriek nie sú bez šance.
Predávať živú hydinu sa dá vidieť v jednej z uličiek severne od „hlavného bazáru“ medzi chrámom a hodinami, ľahšie dostupné sú chovateľské potreby priamo na hlavnej ulici.
Dcére sa aj tak najviac páčila umelinová tráva vo výklade obchodu s textilom.

4. Ak od križovatky v bode 3 pôjdete na sever (do kopca) po ľavej strane cesty za konečnou autobusov oproti nemocnici prejdete bránou, možno si nevšimnete vchod do tunela kde vraj dozrievajú banány (to ich naozaj vláčia po tých schodoch?), a po námestí s fontánou prídete k pseudohistorickej stavbe. Pred ňou sa nachádza kamenný „dům holubí“.
Ráno po jeho otvorení z neho vyletia desiatky vypasených holubov aby pokračovali v pojedaní kukurice, ktorou ich usilovne kŕmia deti. Ak si nedonesiete vlastnú (pozor, ryža je zakázaná) kúpite ju v stánku hneď vedľa. Spolu s vrtuľami, bublifukmi na elektrický pohon a podobným tovarom čo deti pýtajú.
Vedľa holubníka je ihrisko prislúchajúce škole. Najväčšia časť je bežecký štadión s trávou uprostred. Na dráhe to žije od rána do večera. Školáci vyhnaní na povinné kolečko, v horku a školských uniformách. V tričku a trenírkach sú výnimkou.
A okrem nich zvyšok mesta. Mladí aj starí, každý ako môže. Rýchlo aj pomaly, utekajúci, klusajúci, idúci či cúvajúci. Obutí aj bosí, peši, na bicykli i na invalidom vozíku.
Na tráve v strede sa relaxuje, behajú psi alebo sa púšťajú šarkany.
U nás som ešte nevidel šarkanov na špagátoch dlhších ako sto metrov. Majstri-nemajstri, aj tak im niektoré skončia v korunách stromov. Stále lepšie ako fanatici v Pekingu, ktorých som videl púšťať ich z kruhového nadchodu nad frekventovanou križovatkou.

5. Ak by ste išli z bodu 3 do bodu 4 cez víkend alebo vo sviatočný deň, medzi konečnou autobusov a bránou stretnete nafukovací hrad.
Čo sa veľkosti týka nafukovacie hrady u nás sú len torzom tých v čínskych. Za cenu vstupného získavate čas až do záverečnej.
Každý deň fungujúci hrad sa nachádza na námestí pár sto metrov (juho)západne od jazera v centre.
Okrem neho sú tam kolotoče (tie čínske nie sú kočovné), basketbalové automaty, autíčka a loďky na elektrický pohon, chytanie rybiek a omaľovánky.
Pod chytaním rybiek si predstavte plytký bazénik s vodou plnou najlacnejších akvarijných rybiek. Okolo sediace deti s požičanými sitkami ich chytajú a dávajú do kýblikov s vodou. Keď majú kýblik dostatočne plný vyleje sa späť do bazénika. Záujemci si môžu chytené ryby odkúpiť. Nevidel som jedinú skapatú.
Pri omaľovánkach si vyberiete jeden z predkreslených obrázkov. Sú vytvorené čiernych čiar z gumového materiálu na plechovom podklade veľkosti A4. Deti si vyberú tekuté farby (najľahšie podľa papierového vzoru, ktorý dostanú spolu s plechom) a vylievajú nimi uzavreté tvary tvorené čiarami.
Keď sú hotové rodičia odnesú výtvor k obsluhe, ktorá im ho vypáli v elektrickej rúre. Ohybný výsledok sa dá priplacnúť na chladničku. Alebo mrazničku.

6. Obchodný dom hneď vedľa námestia má detské odkladacie centrum na najvyššom poschodí, Trust-Mart (podľa niektorého tovaru kamarát Wal-Martu) na prízemí. Obidve sú platené.
Vnútri klasické preliezačky, hojdačky a šmýkačky končiace v umelinových guliach.
Trust-Mart navyše ponúka fúkací stroj, ktorý dokáže udržať vhodené gule vo vzduchu kým ich niektorá iná nevybije, v druhom centre je zas trampolína.
Pri Wal-Marte (západne od centra mesta) sú kolotoče, hojdacia loď a autodróm.

7. Osvedčil sa “malý Práter” v parku s jazerom pri priesečníku ciest od hodín na východ a hlavnej autobusovej stanice na sever. Čínsky bonus sú rybky a omaľovánky.

8. Po trase v bode 7. premáva autobus číslo 2. Ak by ste ním pokračovali na jeho východnú konečnú dostanete sa k miestnemu Metru.

Metro je obchod na vstup do ktorého potrebujete špeciálnu kartu. V Číne stačí ak je na nej Číňan o 20 rokov starší a 30 kilogramov ťažší ako vy. Na pohlaví nezáleží.
V porovnaní s Metrom v Ivanke je vstup s deťmi povolený, budova má poschodie navyše a parkovisko menšie.

Vedľa Metra je džungľa moderných budov, najbližšia je obchodné centrum v suteréne s ľadovou plochou v tvare uhorky.
Na pľaci vedľa centra kolotoče, skákací hrad, omaľovánky a chytanie rybiek – tu na háčik s návnadou.

Tento zoznam určite nie je úplný. Ďalej hľadajte sami, čo tak loďky na jazere alebo výlet mimo Čchüan-čou, napríklad do susedného Sia-menu?

Spísal: Tibor Blažko

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.