Pozor, zmena

Malcolm Moore, šanghajský korešpondent britského Telegraphu, má u mňa ďalší dobrý bod.

Potom čo koncom minulého roka vyňúral, že čínsky časopis pre správnych straníkov vo svojej internetovej verzii publikoval zmienku o existencii nelegálnych väzníc (zmienka následne bola dočasne stiahnutá a podľa toho čo mi odpísal v šanghajskej tlačenej verzii sa neobjavila vôbec) sa ich existencia prestáva popierať a centrálna vláda sa dokonca rozhodla zrušiť aj lobistické centrály provinčných vlád sídliace v Pekingu.

Tentoraz Moore pre čitateľov zverejnil prevratnú správu týkajúcu sa šesťdesiateho výročia Kórejskej vojny.
Zrejme po prvý krát sa v čínskej verzii správ oznámilo (i keď opäť pre limitovaný počet čitateľov), že ten, kto začal bola Severná Kórea.

Zmena postoja môže byť šokom pre ešte žijúcich čínskych vojnových veteránov, ktorí vtedy išli brániť Sever pred imperialistickými agresormi. Podľa rôznych zdrojov v konflikte stratilo život od 148 až po vyše 400 tisíc Číňanov, do zajatia sa dostalo cez 400 tisíc.

Napriek obetiam však Číňania bezmedznú dôveru severokórejského vedenia nezískali. Aj keď čínska (a sovietska) bojová pomoc umožnila Severu dosiahnuť aspoň remízu (alebo ak chcete pat), Kimovci si udržiavajú od Číny odstup z viacerých dôvodov.

To im ale nebráni prijímať čínske dary. Potom, ako sa pomerne nedávno skončila zahraničná potravinová pomoc pre Čínu (Svetový potravinový program OSN, 1979-2005), sa naopak Čína stala popredným darcom (už v roku 2005 tretie miesto po Amerike a EU, väčšinou do Severnej Kóree – niekoho možno prekvapí, že dovtedy tam boli významným darcom nepriateľské USA)*

Na rozdiel od Kima sa Maovi nepodarilo vybudovať dynastiu s pokrvným následníkom trónu. Jeho najmladší syn zomrel ešte ako dieťa, prostredný (prekladateľ z ruštiny) síce zomrel až v roku 2007, no (následkom policajnej bitky) nebol spôsobilý na post vodcu.
Maova najväčšia nádej zahynula ako dôstojník práve v Kórejskej vojne pri nálete juhoafrického lietadla v roku 1950.

Všimol si: Tibor Blažko

P. S. pre tých, ktorým sa zdá Kórea na mape malou.
Rozloha v kilometroch štvorcových: Severná Kórea 120 538, Južná Kórea 99 678, Slovensko 49 035
Počet obyvateľov: Severná Kórea 24 051 706, Južná Kórea 49 773 145, Slovensko 5 424 925, bývalé Východné Nemecko 16 miliónov

* Mimochodom: Čína minulý rok dostala na boj s maláriou viac ako Kongo, v Číne minulý rok na maláriu zomrelo 38 osôb, v Kongu 25 000.

http://www.economist.com/blogs/analects/2014/03/chinese-politics

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy