Výlet do Sia-menu


Sia-men (Xia-men, Amoy) je jeden z najvýznamnejších čínskych prístavov. Terajší význam získal zriadením jednej z prvých priemyselných zón. Čo-to o jeho histórii nájdete v článku o susednom Čchüan-čou.

Aj vďaka použiteľnému stavu životného prostredia z pohľadu dnešného Číňana patrí medzi mestá s najlepšou kvalitou života.
V meste sa zeleni celkom darí, dokonca viaceré stĺpy podopierajúce cestnú sieť sú pokryté popínavými rastlinami.

Z pohľadu Slováka môžu byť zaujímavé tunajšie firmy, medzinárodné výstavisko, letisko alebo najnovšie rýchlovlakové spojenie. (Do Čchüan-čou použite autobus pretože tamojšia vlaková stanica je ďalej od centra.)

Mesto nepatrí medzi vychytené turistické destinácie, napriek tomu má čo ponúknuť.

Jeho podstatná časť sa rozkladá na ostrove vajcovitého tvaru s kopcami na juhu. Na ich južnom (juhozápadnom) úpätí sa nachádza hlavný budhistický chrám, od ktorého idúc hore pokiaľ sa dá získate pekný výhľad na mesto a botanickú záhradu na druhej strane kopca. Oficiálny vchod do záhrady je zdola.
Ak sa od chrámu vydáte smerom na juh po stovkách metrov sa dostanete k zaujímavému oblúkovému mostíku cez hlavnú cestu po ktorom začína piesočná pláž. Prechádzka ako stvorená pre mladých mníchov, na pláži veselých a vo výskoku naznačujúcimi bojové kopy.

Hlavným turistickým lákadlom je menší ostrov juhozápadne od hlavného ostrova. Zadarmo sa tam dostanete na stojáka poschodovou loďou plávajúcou z prístavu na protiľahlom brehu.
Počas krátkej plavby uvidíte na východnej strane ostrovčeka sochu Koxingu.
Na ostrovčeku budete okrem turistických autíčok premávajúcich po obvode používať vlastné nohy.
Po opustení prístavu nasleduje krátke sklamanie kvôli zopár komerčným uličkám so suvenírovými obchodíkmi a fast-foodmi. (Blízko sa nachádza akvárium, ktoré som, na rozdiel od pekingského, nenavštívil).
Ale zvyšok stojí za to: pokrútené uličky s koloniálnou architektúrou šmrcnutou čínskou.
Na kopci múzeum, za ním výstava sôch, prevažne zvieracích.
Na juhu malá piesočná pláž.

Po návrate z ostrovčeka „na pevninu“ – pozor, plavba naspäť je už platená – prejdite podchodom s obchodíkmi na suveníry na kraj starého mesta.
Odporúčam vybrať si starú pešiu zónu v ktorej strede aj na okrajoch sú ďalšie stánky, na začiatku s ponukou smažených potvoriek.
Nepomýľte si ju s juho-východnejšou modernou pešou zónou (z pohľadu od prístavu vpravo), ktorá je v podstate štandardná široká ulica akurát bez áut.
Pri prezeraní stánkov sa vyhnite iba reklame na dermakologický prípravok farebne zobrazujúcej možné neželané stavy, ktoré lieči.

Na konci „historickej“ pešej zóny zahnite vľavo a po pár metroch sa dostanete na ulicu paralelnú k pešej.
Severo-západne od nej pokračuje ulička s nádherným farebným trhom. Tú si prejdite tam a späť a pokračujte ďalej od mora.
Možno to neoceníte, ale prejdete po jednej z posledných ulíc, ktoré ešte vyzerajú po starom. Chodník je prekrytý prvým poschodím domov a vedľa neho sú na prízemí obchodíky zvyčajne hlboké len pár metrov. Na ich konci bývajú úzke drevené schody do bytu na poschodí. (Moderné obchody na iných uliciach už do hĺbky zvyčajne zaberajú aj pôvodné prízemné byty, ďalšie poschodie či dokonca niekoľko domov na šírku.)
Úplnou lahôdkou je iba pult s klasickým telefónom z ktorého si môžete za poplatok zavolať.

Na konci ulice bol postavený vežiak. Na jeho najvyššom poschodí som pár dní býval napriek tomu, že domový poriadok nebol prenájmom naklonený. Považujte za overené, že komáre sa tu vyskytujú aj nad tridsiatym poschodím. Takže ďalší deň dobehla pani domáca s odparovačom do elektrickej zásuvky.
Podobne vysokých stavieb nájdete viacero, projektované sú tak, aby odolali tajfúnom. Podľa niektorých vedcov sú tunajšie tajfúny vlastne požehnaním, pretože bez ich občasnej masáže zemskej kôry by pravdepodobne dochádzalo k uvoľneniu energie väčším zemetrasením. Takže ak by raz náhodou bola reklamným heslom cestových kancelárií Taiwanská úžina konečne bez tajfúnov skúste ich ponuke odolať.

Za vežiakom začína moderné mesto s viacprúdovou hlavnou ulicou hneď vedľa. Nad ňou je ešte jedno dvojprúdové poschodie výlučne pre expresné autobusy. Tie obyčajné premávajú na prízemí.
(Extrémnejšie viacposchodové cesty medzi budovami som videl napríklad aj pred pár rokmi v Šanghaji, no tam si nepamätám na exkluzivitu hromadnej dopravy.)

Keď máte čas, zo Sia-menu si spravte výlety do Hakka dediny a Čchüan-čou.
Skrátka, ak vás sem šéf posiela na služobku pravdepodobne vám nebude zle.

Odporúča: Tibor Blažko

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy