Vzácne kovové miesto


V poslednej dobe boli svetové správy plné informácií o zdražení, dočasnom zastavení či obmedzení exportu vzácnych kovov z Číny.
Tá, potom čo sa ostatní radi vzdali špinavej produkcie, sa stala ich takmer monopolným a donedávna aj lacným producentom.
Zhruba polovica celosvetovej produkcie pochádza z jedného miesta – Bayan Obo neďaleko Baotou vo Vnútornom Mongolsku (provincia medzi múrom na niekdajšom konci Číny a dnešným Mongolskom).
Po odstránení obyčajného železa sa ruda ďalej spracúva (mimochodom, struska sa v Baotou ochladzuje aj takto). Vzniknutý toxický a mierne rádioaktívny odpad sa skladuje západne od mesta v nádrži asi sto krát väčšej ako tá, čo sa nedávno pretrhla v Maďarsku.
Miesto ťazby je na Google maps označené značkou a ten tmavý fľak hned vľavo od Baotou je spomínaná nádrž (dajte si satelitné zobrazenie a môžete si pozerať detaily).
Pár pozemských fotografií bane nájdete tu a tu.

Zozbieral: Tibor Blažko

Dodatok 30.12.2010 Veľká časť produkcie pochádza z nelegálnej ťažby na juhu Číny.

Dodatok 20.5.2011 Roľníci z okolia Baotou sa sťažujú, že vplyvom rádioaktivity prišli o zuby a obeleli im vlasy.

Dodatok 19.9.2011 http://www.eastasiaforum.org/2011/09/19/rare-earth-metals-export-ban-a-chinese-own-goal/

19.4.2013 Fotky z okolia Baotou http://www.businessinsider.com/photos-of-chinese-rare-earth-mining-2013-4#china-accounts-for-about-97-percent-of-the-worlds-supply-of-rare-earths-1

http://www.economist.com/news/china/21593505-hub-mining-and-heavy-industry-tries-reinvent-itself-not-so-grim-up-north-west

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.