Obliehanie Wu-kchanu

Stručný scenár drámy.

Pôda v Číne nie je súkromná, najviac môže byť vedená ako miestne kolektívne vlastníctvo. Typicky sa prenajíma na niekoľko desaťročí s perspektívou ďalšieho pokračovania prenájmu.
Pravda, pokiaľ si to niekto medzitým nerozmyslí, aj v priebehu zmluvy, a je takmer jedno čo sa v tej chvíli na tej pôde nachádza, či pole, či byty – hocičo hocikedy ustúpi novej fabrike či padne za obeť rozširovaniu cesty.
Tí, ktorých sa to týka by mali dostať zodpovedajúce odškodnenie. Leda že by nedostali. Ak sa s tým nezmieria stanú sa z nich sťažovatelia.

Aby sa uľahčilo roľníkom, bola od roku 2006 centrálne zrušená tisícročná či (podľa toho, ktoré noviny čítate) dvetisíc rokov stará poľnohospodárska daň. Prirodzene to bolo prezentované ako ďalší výdobytok na ceste do komunizmu.
(Mimochodom, preborníci v zdaňovaní v Číne boli mongolskí panovníci, čiže asi tak trináste storočie.)

Bohužiaľ zmena sa vypomstila a to najmä roľníkom v okolí miest. Štát prišiel o zdroj príjmov, čo bol jeden z dôvodov prečo sa nižšie celky čoraz viac spoliehali na kšeftovanie s pozemkami. Aby to náhodou nebolo príliš jednoduché, vytvorili si celú sieť verejných, polosúkromných a súkromných podnikov, ktoré točili kšefty.
Výsledkom mohli byť aj obrovské zisky aj účtovné straty.

V takomto prostredí sa aj obyvatelia jednej kantonskej dediny dozvedeli, že – po úvodných obhrýzacích pokusoch – niekto predal ich chotár „aj s lanovkami“. Aby sme boli v obraze táto dedina má viac ako dvanásť tisíc obyvateľov.

Obyvatelia sa spravodlivo naštvali a začali postupovať spoločne. Ich styk s úradmi zabezpečovali ich zástupcovia.
Jeden deň sa zjavila neoznačená dodávka a istý zástupca zmizol. Po niekoľkých dňoch sa jeho rodina dozvedela, že bol celý čas v úradnej moci a že počas zatknutia zomrel.
Keď prišli na obhliadku tela zistili, že vyzerá ako keby ho vtiahli z mláťačky. Úradne sa to nazvalo infarkt.

To už bolo na dedinčanov príliš. Vyhnali miestnych policajtov aj stranícku bunku. (Následne tvrdiac, že nebojujú proti strane ako takej, ale proti miestnej korupcii.)

Na oplátku sa im dostalo obkľúčenia dediny silami zo širšieho okolia, zablokovania komunikácií a prísunu potravín v kombinácii s prísľubom pracovného tábora pre zúčastnených. Neskoršie snahou rozdeliť ich sľubovaním osobných výhod za podpis na prázdny papier.

Ako býva zvykom správy o udalostiach sa nielenže neobjavili v čínskej tlači, ale celá dedina zmizla aj z internetu.

Lenže zakrátko sa dedinčanom dostalo povzbudenie – prišli novinári z neďalekého Hong Kongu a dokonca nešikmookí korešpondenti zahraničných novín. Prepašovali ich tam miestni bočnými cestami aj po vode. (Ja som si vtedy ešte hovoril, že sa tešia predčasne, keďže v osemdesiatom deviatom zabrániť katastrofe nepomohla ani prítomnosť cudzincov na najhlavnejšom námestí.)

Dedinčania po pár dňoch vyčkávania sľúbili, že ak sa neplnia ich požiadavky čo sa týka pôdy aj vyšetrenia smrti vyjednávača, tak sa po piatich dňoch vyberú získať jeho telo. No, ak by sa ich pokúsili zastaviť silou, zastavia sa a budú protestovať v sede.

Keď sa blížil koniec termínu štátna moc rozbehla nové kolo vyjednávaní. Zdá sa, že do udalostí sa zamontovali poverenci šéfa celej provincie.
Niekoľko hodín pred plánovaným začiatkom pochodu sa ten najskôr posunul a neskôr, keď došlo k prisľúbeniu splnenia požiadaviek, aj zrušil.

Z pohľadu miestnych happyend.

Tipujem, že očakávané pokračovanie by mohlo začínať rozčarovaním hlavných hrdinov potom, ako vyšetrovanie prekvalifikuje infarkt na samovraždu.

Prípadné oskarovské ambície sú ohrozené príbehom Elektráreň 2 z rovnakého obdobia odohrávajúcim sa len pár desiatok kilometrov ďalej.

Spísal Tibor Blažko.

Exaktnejšiu verziu udalostí nájdete (aj v češtine) napríklad na Wikipédii.

P. S. september 2012: keďže sľuby sa stále nevyplnili vyše stovky dedinčanov protestovalo
http://www.reuters.com/article/2012/09/21/us-china-wukan-idUSBRE88K04N20120921

2014 http://blogs.wsj.com/chinarealtime/2014/03/27/wukan-new-election-same-old-story/
2014 China Jails Two Former Wukan Village Protest Leaders For ‘Graft’ http://www.rfa.org/english/news/china/wukan-10102014124824.html
2016 https://tblazko.wordpress.com/2016/06/25/wu-kchan-2/
2017 https://chinadigitaltimes.net/2017/11/surveillance-silence-chinas-democracy-village/ Surveillance and Silence in China’s Democracy Village

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy