Vyfarbené osobnosti

Pochytili sa Hongkončania so zvyškom Číny.

Vraj to naplno začalo potom, keď miestny chabou mandarínčinou upozornil čínskych turistov, že vo verejnom dopravnom prostriedku sa nemá konzumovať. Následná hádka bola nafilmovaná na mobil a zverejnená na internete.

Ďalších dôvodov na naštvanie sa nazbieralo dosť. Že sa Číňania cpú do Hong Kongu a nevedia sa správať aj v radoch na lístky do zábavného parku, kde sa cpú dopredu. A aby deti získali miestne občianstvo chodia rodiť do Hong Kongu, čo stojí nemalé peniaze. Dokonca ich v platenej reklame v Dennom jablku rovno označili za kobylky.

Mladá blogerka svetu vysvetlila, prečo chce nezávislý Hong Kong. A so svojimi pocitmi nie je sama. Podľa prieskumu Hongkonskej univerzity iba 34% z tých čo zostali po pripojení sa k Číne sa cítia byť obyvateľmi Číny. Dokonca iba Číňanmi (a nie aj Hongkončanmi) sa cíti len 16,6% (pred tromi rokmi ešte 38,6%).

Opačným smerom im nezostali dlžní. Okrem iného by vraj bez Číny by Hong Kong zostal hladný, bez vody a energie.
Slova sa ujal aj odborník na slovo vzatý – priamy potomok samotného Konfucia, profesor čínskych štúdií z univerzity v hlavnom meste – a svojej reči označil Hongkončanov za psov britských kolonialistov a bastardov.

Aktuálne prebieha ďalšia zatýkacia a odsudzovacia vlna významnejších ľudí nesúhlasiacich so súčasným režimom. Aby sa ľahšie zistilo, ktorí to sú zavádza sa povinnosť úradnej registrácie pre blogy či čínsku obdobu Twitteru.
Originálny Twitter, tak ako viacero iných nám známych služieb, je v Číne zakazovaný. Podľa vtipu sa ním dá rozsúdiť aj spor o ostrovy medzi Čínou a Japonskom. Treba tam len doniesť počítač: ak Twitter funguje patria Japonsku, ak nie sú čínske.

Preto bolo celkom prekvapivé, že Twitter zrazu začal používať práve šéfredaktor čínskych Global Times, ktorý doteraz internetovej cenzúre neskrývane fandil.

Slávu zožal aj protiamerický borec, známy svojimi prehláseniami typu „Amerika je nepriateľom všetkých ľudí na svete“. Podarilo sa mu zraniť si hlavu na letiskovom eskalátore – kde inde ako v Amerike.
Sklamaní Číňania na internete priznali porážku a pogratulovali CIA k vynálezu pohyblivých schodov vyzbrojených umelou inteligenciou, ktoré zmarili misiu za oslobodenie amerického ľudu.

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy