Niečo o exporte

Už ma to naštvalo, tak to napíšem aj sem.
Minulý rok investičný stratég Michal Valentík zverejnil v princípe správny článok o tom, že ekonomická mapa sveta sa mení, Amerika a Európa už prestávajú byť stredom svetovej ekonomiky a opraty preberá Ázia.

Akurát ho podoprel trochu skreslenými argumentami. Konkrétne, že podiel vývozu do USA tvorí len 17 percent všetkého čínskeho exportu. Podobný podiel je aj vo vzťahu s Európou.

Vtedy som mu poslal odkaz, že bohužiaľ nespomenul ďalšieho dovozcu v poradí – Hong Kong (vyše 14%), ktorý, asi uznáte, nespotrebuje takmer toľko ako USA, ale posúva to ďalej.

I že keď sa Číne minú kvóty tak je dobrý aj Taiwan, nehovoriac o Macau.
Takisto som nespomínal kombináciu, keď časti vyrobené v Číne sa poskladajú v inej ázijskej krajine a potom exportujú na Západ.

Skončil som s tým, že preto iní v extréme odhadujú, že konkrétne v USA môže finálne skončiť asi dvojnásobok ním udávaného objemu. (Osobne predpokladám, že s EU to nebude veľmi iné.)

No a tento rok sa na Pravde.sk objavil článok ekonomickej redaktorky Lenky Buchlákovej, ktorý sa prudko podobá na ten z webu Hospodárskych novín. Môžete hádať, či naňho odkazuje.

Napísal: Tibor Blažko.

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy