Zajton po rokoch

Zajton, Čchüan-čou (či Čchüan-dzou) – o ňom bol kedysi dávno môj prvý článok na tomto blogu. Odvtedy sa v meste všeličo zmenilo. Niečo som sa priebežne snažil podopisovať, niečo skúsim rozpísať teraz.

https://tblazko.wordpress.com/2008/05/12/zajton-dnes-i/

Ako spomenula dodatočná poznámka pod prvým dielom Laj Čchang-sing (Lai Changxing) bol v roku 2011 vydaný z Kanady do Číny po prísľube, že nebude popravený. V máji 2012 bol odsúdený na doživotie.

Ďalšou zmenou oproti stavu pred rokom 2008 je nová železničná megastanica severne od centra mesta. Lístok si kúpite na prízemí, na poschodí je čakáreň a z nej sa prechádza na perón. Na rýchlovlak sa čaká na značke zodpovedajúcej tej na vašom lístku, napríklad A6. Čiže pred príchodom vlaku sú nastúpené jednotlivé šóry na miestach kde by mali prísť vlakové dvere. Vlak reálne zabrzdí o pár metrov posunuté, šóry sa dajú relatívne synchrónne do pohybu, pri tom sa transformujú na tradičný neorganizovaný zhluk a ten sa snaží čo najrýchlejšie nastúpiť do dverí označených napríklad ako A6.

Ak by ste išli na stanicu z (juho)západu dá sa prísť po vedľajšej ceste, ktorú očividne stavali z dvoch koncov. Aby sa obidva pruhy napojili bolo v strede nutné pridať zákrutu. Bohužiaľ satelitné mapy na Googli ešte neobsahujú ani samotnú stanicu, takže to neviem dokázať.

Ako som napísal vlhkosť vzduchu je tu vysoká, ale počas roka kolíše. V tom najmokrejšom čase je vlhký už aj stôl. Napriek tomu som tu videl predávať zvlhčovače vzduchu. Kupovať ich som si zatiaľ nevšimol.

https://tblazko.wordpress.com/2008/06/01/zajton-dnes-ii/

Hlavnému chrámu minulú jeseň opravovali strechu. Dobre vyše mesiaca. Pritom väčšina hlavných krokiev zostala pôvodných. Niektoré veci jednoducho chcú svoj čas aj v Číne.

Zatiaľ na dvore postavili plechovú strechu a pod ňu umiestnili oltár, takže chod chrámu nebol ohrozený.

Raz za mesiac býva sviatok spojený s tlačenicou, trhom na hlavnej ulici pod chrámom, kopcom žobrajúcich mrzákov, ale aj hŕbou veštcov na vedľajšom dvore. (V kľudných časoch sú veštci skôr doménou taoistov.) Okrem veštcov sú v čase sviatkov verejnosti na konzultácie k dispozícii aj mnísi na chodbe povedľa chrámu. A na nádvorí si vtedy môžete dať odmerať krvný tlak.

Raz som stretol aj hlboko veriacu mníšku. To poznáte podľa toho, že má oholenú hlavu a na nej vytetovanú maticu bodov, čo zľahka pripomína plagát filmu Hellraiser. Toto bola milá staršia pani.

V chrámovom obchodíku vedľa múzea s loďou som si všimol vystavený plechový lavór s vodou. Za tri miestne peniaze si môžete naňho poklepať, čo spôsobí vlnu, ktorá preskočí vzduchom z jednej strany lavóra na druhú. Teda tak mi to bolo povedané. Keď som tu bol pred rokmi tak som to vraj presne tak videl na vlastné oči, vtedy ešte tri krát lacnejšie. Vraj, ja som si to úspešne nezapamätal. Ale keď nad tým dodatočne špekulujem, tak si to dnes viem predstaviť tak živo akoby mi pamäť slúžila.

Verejné toalety zlacneli, alebo aspoň odo mňa v poslednej dobe peniaze nepýtali. Napriek tomu odporúčam kultúrnejšie zariadenia v obchodných centrách a reštauráciách.

Reštaurácia, kde predávali rezance mládežníci už dnes nefunguje. Oproti nej stále je jeden zo starších obchodných domov, ktorý už má aj suterén. Vchod do prízemia je o schod nad úrovňou zeme. Suterén majú aj nové obchodné domy, ako Walmart tak aj minulú jeseň otvorené Tesco.

Pokiaľ ide o dievčatá pochybnej povesti, všimol som si, že na ulici na západ od hlavného chrámu sú asi dve akožekaderníctva vysvietené červeným svetlom.

Písal som, že grafitti tu neexistuje. Neskoršie som na internete zistil, že v meste pôsobí sprejer so pseudonymom Mesiac. Bohužiaľ miesto na fotografiách som nenašiel.
http://edge.neocha.com/street-urban-art/quanzhou-based-street-artist-edge-creative-collective-member-moon-paints-a-tribute-to-his-childhood/

Výletný kopec na sever od mesta postúpil do najvyššej možnej päťhviezdičkovej (či lepšie päťáčkovej) kategórie, čomu sa prispôsobilo aj vstupné. Vstupné platia tí, čo vstupujú niektorým z oficiálnych vstupov.
Okrem historických chodníkov a schodov vytesaných do alebo z kameňa, sú tu aj nové drevené, so zábradliami po obidvoch stranách. Sponzorom je Škodovka.
Počas šliapania hrá v pozadí hudba zo zamaskovaných reproduktorov.
Možností ako sa dostať na kopec je viacero, ak si vyberiete cestu popri vodopáde, tak na jeseň uvidíte iba kamene kadiaľ tečie jarná voda. V suchších mesiacoch je voda zadržiavaná v priehrade v hornej časti kopca.
Takmer hneď pod priehradným múrom sa na jeseň ostošesť budovala ďalšia búda rýchleho občerstvenia. Pracovníčky odkopávali a odnášali zeminu z násypu povedľa chodníka. Až sa raz začne zosýpať budú môcť ďalší nosiť zeminu na jeho opravu.

Relatívne čerstvou novinkou je múzeum venované odvekej čínskosti Taiwanu. Vedľa tejto frázy je uvedený aj konkrétny rok odkedy, pre čínsku históriu relatívne nedávny. Múzeum sa nachádza severne od Západného jazera. Aj v horúcom počasí je príjemne vychladené.

https://tblazko.wordpress.com/2008/06/18/zajton-dnes-iii/

Ako som už naznačil nadnárodné obchodné reťazce sa sem už nasťahovali. Akurát napríklad taký Walmart je v menej obývanej oblasti pri rieke, takže v ňom aj na jeho parkoviskách býva relatívne prázdno. Menšie obchodné domy v cente majú viditeľne viac zákazníkov.
Takisto je tu McDonald, KFC aj Pizza Hut. Akurát to, čo ponúkajú je upravené na miestne podmienky. Napríklad pizza býva sladký koláč, ak chcete aj s chobotničkami. Pizza v Tescu tam asi leží na pulte ešte od slávnostného otvorenia.

Domáci tovar už nie je lacný. Ceny šiat alebo topánok v klasických obchodoch dobiehajú naše. Naozaj lacné sú už len kradnuté.

Mäso sa, s výnimkou samoobslúh, stále predáva v pouličných stánkoch nechladené. V lepšom prípade vám pred vašimi očami zabijú a vyčistia vami vybrané zviera. Sliepky, kačky, zajace, žaby, ryby, …

Písal som, že mesto obmedzuje motorky. Myslel som tým benzínové.
Namiesto nich sú ulice plné elektrických mopedov. Sranda je vidieť predlžovačky kvôli nim visiace z ikstého poschodia paneláku.

Celkový trend je kupovať čo sa dá cez internet. Ničí to klasických obchodníkov, no vďaka obrovskej konkurencii aj internetoví predajcovia nemávajú vysoké marže.
Čudná mi pripadala ponuka poslania vajec z údajne ekologického chovu. No čítal som aj o predávaní baleného vzduchu z tibetskej prírody.
http://www.bloomberg.com/news/2013-01-30/choking-in-china-try-pristine-tibet-air-in-a-can.html

Internetová konkurencia už zlikvidovala niekoľko miestnych kníhkupectiev, dokonca aj to, ktoré som označil za najlepšie.
Ak by ste kupovali knihu, minimálne pre zahraničné tituly odporúčam aspoň pozrieť si ju v klasickom kníhkupectve. Fakt to vyzerá tak ako keby existoval zoznam nezávadných a ten ako edície dokola vydávajú najrôznejšie vydavateľstvá. Akurát si môžete vybrať či s obrázkami alebo bez obrázkov, kompletnejší preklad alebo rôzne upravené kratšie verzie.

Ak by ste kníh nakúpili veľa, môžete si ich poslať domov. Najlepšie ak ich doneste rovno na hlavnú poštu. Tu vám ich sami zabalia do ich krabíc. Ak máte tú možnosť nechajte si ich poslať napríklad na nemeckú adresu, je to výrazne lacnejšie ako na Slovensko.
Na hlavnej pošte predávajú aj zopár juhočínskych novín v angličtine. Bohužiaľ bývajú z minulého týždňa.

https://tblazko.wordpress.com/2008/07/21/zajton-dnes-iv/

Ak sa mi zdá, že v Čchüan-čou letí skôr guľatozrná ryža, tak v susednom Sia-méne je to možno dlhozrná.

Čo sa týka čínskej, neraz „gumovej“, stravy, tak priznávam, že nie vždy si pochutím.
Napodiv mi chutilo v kórejskej reštaurácii. Okrem kimči sme mali napríklad niečo ako jemnú slaninu a dokonca surový šalát, ktorý sa mohol jesť rukami. Bohužiaľ nedávno sa mali presťahovať, takže adresou poslúžiť neviem.

Mliečny syr už bežne kúpite vo Walmarte alebo Tescu, aj keď sortiment nie je široký.
Takisto sa bez problémov dá kúpiť americké, nemecké (aj kvasinkové) alebo ruské pivo. Raz som skúsil čínske nealkoholické a druhú krát si to dobre rozmyslím. Názov limonáda z pivovou príchuťou mal byť dostatočnou výstrahou. Obyčajné čínske plechovkové pivá sú podľa mňa, ako človeka takmer bez chuti, celkom piteľné.

Tunajší „prvý a jediný bar v západnom štýle“, vedený kýmsi Chrisom z Kanady, skrachoval pravdepodobne tesne pred tým ako som sa ho konečne chystal pozrieť.

Po protestoch sa továreň na paraxylén nepostavila v Sia-méne, ale okrem spomínanej výroby v severnejšom Čchüan-čou existuje aj továreň v južnejšom Čang-čou.
http://blogs.wsj.com/chinarealtime/2013/07/30/explosion-hits-china-factory-at-center-of-influential-protest/

Nestihol: Tibor Blažko.

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy