Olympijská šanca

Komentár Márie Vrabcovej v Hospodárskych novinách sa zaoberal (iba) výhodami organizácie olympijských hier s Poľskom. Okrem iného krátko spomenul Peking.

Citujem: http://hnonline.sk/sport/c1-59430290-olympiada-je-sancou-pre-slovensko-komentar „Napríklad v Pekingu bola olympiáda katalystom na zmenu k prístupu k životnému prostrediu. Mesto je oveľa čistejšie ako bolo pred hrami vďaka mnohým opatreniam, jedným z nich je limitovaný počet vozidiel, ktoré vchádzajú do mesta. V odlišné dni v týždni majú povolený vstup do mesta iba vopred presne stanovené štátne poznávacie značky.“

Aj keď nepoznám všetky uvedené slová, možno by som to mohol trochu rozpísať.

Kvôli Olympijským hrám sa v Pekingu zaviedlo mnoho opatrení. Napríklad sa posilnila a plynofikovala verejná doprava.

Čo sa týka osobných áut tak to bolo obmedzenie vstupu do (širokého) centra podľa posledných čísel na registračnej značke – (okrem výnimiek) polovica len v párnych a polovica len v nepárnych dňoch. Po Olympiáde bol tento princíp zrušený. Dnes je nahradený obmedzením len na jeden pracovný deň, ktorý to je opäť určuje registračné číslo.

Okrem toho viac dymiace autá majú vstup zakázaný permanentne a obmedzil sa predaj nových áut.

Ďalšou ekologickou výhodou Pekingu je, že tunajší benzín je (tak ako v niekoľkých iných čínskych mestách, ktoré olympiádu neorganizovali) už podobný tomu európskemu. Bežný čínsky benzín totižto (ešte tento rok) obsahuje pätnásť krát viac síry.

Čistota pekinského ovzdušia však nezávisí iba od áut. Preto kvôli olympiáde presťahovali viacero výrazne dymiacich podnikov ďalej od mesta. Ešte že sa toho nedožil Mao s jeho víziou výhľadu na les komínov, vďaka ktorej v Pekingu padla nejedna historická stavba. Teraz kvôli olympiáde padali ďalšie, aby uvoľnili miesto športoviskám a moderným uliciam v historickom štýle. https://tblazko.wordpress.com/2010/04/18/peking-po-rokoch/

Následne krátko pred Olympiádou organizátori zistili, to čo bolo známe už dávno. Pekinský vzduch výrazne závisí aj od priemyselnej produkcie mimo Pekingu, dokonca v iných provinciách. Takže pred a počas olympiády dostali podniky v širokom okolí stopku. https://tblazko.wordpress.com/2009/02/06/olympijsky-rok-iii/

Výsledkom bola zelená olympiáda s modrým nebom. A prirodzene celý rok 2008 bol lepší ako predchádzajúce.

Neskoršie merania kvality ovzdušia už opäť zaznamenali aj neradostné obdobia, vďaka čomu sa sieť staníc optimalizovala. Inými slovami keď bolo kvôli štatistike treba, prestalo sa merať na najviac znečistených miestach.

Prúser bol, že jedna stanica sa presunúť nechcela a vytrvalo hlásila čísla vyššie ako oficiálne. Prevádzkuje ju miestna americká ambasáda. Navyše na potvoru merala štyrikrát menšie častice ako bola vtedajšia čínska norma. Peking kvôli tomu dokonca diplomaticky protestoval a dostalo sa mu odpovede, že merania sú určené pre zamestnancov ambasády. Navyše pre sú zverejňované cez kapitalistický Twitter, na ktorý by uvedomelí Číňania nemali mať prístup. https://tblazko.wordpress.com/2012/11/10/piatkova-blokada/

Neskoršie pod tlakom verejnosti začali PM2.5 merať aj domáci, ale trend väčšieho znečistenia akurát v mieste US ambasády pretrváva. (Čiastočne je to aj odlišnou metodológiou.) Tento január čísla dokonca prekročili maximálnu nimi merateľnú hodnotu.

Aby sme boli v obraze, tak citujem: http://lejnarova.blog.sme.sk/c/289326/Slovensko-zahalene-v-smogu.html „V prípade jemnejších častíc s priemerom do 2.5 mikrometra (PM2.5), ktoré sú škodlivejšie, kedže sú schopné preniknúť až hlboko do pľúc, je limit [24 hodinová priemerná koncentrácia] ešte prísnejší, a to 25 mikrogramov na meter kubický vzduchu.“

Niekde cez 50 to začína byť viac zaujímave, cez 100 a viac už rôzne skupiny obyvateľstva majú postupne rušiť vychádzky, cez 300 by to mali vážne prehodnotiť aj úplne zdraví dospelí. V Pekingu sa vie akurát, že to prekročilo 755.

Priemer za celý január tak určite nebol pod 199, február sa zlepšil na 158. A to ešte nie je Peking na tom v Číne najhoršie. Hlavným vinníkom bolo menované kúrenie a výroba elektriny z uhlia. Na druhú stranu februáru pomohol priemyselný útlm v období čínskeho nového roka. Jedným z novonavrhovaných opatrení je eliminácia opekania potravín v uliciach, takže niektorí drobní podnikatelia budú musieť vymyslieť niečo iné.

Napriek Olympiáde je to v Pekingu v celoročnom priemere zatiaľ cez 50, no aj podľa štatistiky robenej z amerických dát sa situácia medziročne zlepšuje. AQI (index komplexnejší ako PM2.5) bol v roku 2010 160, 2011 151 a 2012 145. http://blogs.wsj.com/chinarealtime/2013/02/01/beijings-murky-air-pollution-measures/ Radikálne zlepšenie by snáď mohlo prísť po potvrdení klebiet o presune hlavného mesta viac do stredu krajiny.

Ale ani na Slovensku to nie je najveselšie. Bohužiaľ SHMÚ zverejňovať dlhodobejšie údaje asi neobľubuje a teraz cez víkend sú hodnoty v poriadku alebo neznáme. http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=oko_imis#tab No keď si pozriete napríklad druhý graf z už spomínaného blogu http://lejnarova.blog.sme.sk/c/289326/Slovensko-zahalene-v-smogu.html tak vidíte, že špeciálne v takom Ružomberku to býva zlé.
Už sa teším ako to Olympiáda vyrieši.

Teší sa: Tibor Blažko.

https://tblazko.wordpress.com/2012/02/24/mapa-koncentracie-prachovych-castic/

http://www.economist.com/blogs/banyan/2014/01/asian-lungs
http://blogs.wsj.com/chinarealtime/2014/01/31/delhi-vs-beijing-how-to-read-pollution-statistics

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.