Ryžové víno Shaoxing

Ešte nedávno predávali v Tescu celkom dobré ryžové víno na varenie. Ryžových vín je viacero druhov, toto bolo čínske a volá sa Shaoxing, ešte konkrétnejšie Shaoxing huadiao (niekdy aj Siahao hsing hua tiao a podobne, skrátka 绍兴花雕酒). Ako to už býva, keď si na niečo zvyknete tak to zrušia.

Víno zmizlo nielen z obchodov, ale aj z ponuky na internete http://nakup.itesco.cz/cs-CZ/ProductDetail/ProductDetail/2001000107131 a to aj v Čechách, takže v Tescu už asi nebude.

Ďalší krok bol prehľadať ázijské obchody na okolí. Tu je zoznam tých čo som niekedy aspoň navštívil a teraz našiel na internete:
http://www.asiacenterfood.sk/www-webreal-sk-asiacenterfood-sk/2-KONTAKTY
http://www.asiafood.sk/contact-form.php
http://www.facebook.com/pages/Arirang-Korean-Food-Shop/170149289708174
http://orient.vsade.sk/kontakt.php
http://www.popyfoods.com/ http://www.vsetkovmeste.sk/firmy-ba/sluzby-a-obchody-popyfoods.html
http://www.seoulplaza.sk/sk/index/contact
Ale buď ryžové víno vôbec nemali, mali ho vypredané alebo ponúkali neznáme značky od iných výrobcov, ktoré nás nepresvedčili (verziu s karamelom sme ani neskúsili).

Tak som zagúglil a našiel internetový obchod v Prahe čo ponúkal také isté víno ako bývalo v Tescu, aj podľa obrázku, aj podľa popisu (obsah alkoholu, objem v mililitroch).
Zistil som cenu dopravy aj ako rýchlo vedia tovar dodať. Bol som upozornený na to, že pri doprave sa môže niektorá fľaša rozbiť, na čo som sám navrhol príplatok za krehké. Rovno som objednal toľko fliaš čo sa zmestí do balíka a pár dní čakal.
Ochotná pani hneď ako fľaše získala od dodávateľa fľaše poctivo zabalia a poslala.

Jedno ráno, akurát keď som odchádzal do práce, prišiel kuriér. Po rozbalení som zistil, že všetky fľaše prišli v poriadku, akurát boli iné ako na obrázku, Čo sa týka objemu dokonca väčšie, pokiaľ ide o výrobcu tak mne neznáma značka.
Tak som sa ozval, že zrejme došlo k omylu a či mi môžu tovar vymeniť. Na moje prekvapenie pani tvrdila, že to čo som dostal zodpovedá mojej objednávke.
Ja som argumentoval tým, že síce moja objednávka bola ryžové víno Shaoxing, ale dostal som tovar inej kvality, objemu aj obsahu alkoholu. Porovnával som to s prípadom keby som si v Číne objednal české pivo, na obrázku by bola Plzeň dvanástka a dostal by som pollitrový Budvar jedenástku.
Na to mi bolo odpovedané, že keďže ide o víno na varenie percentá nie sú až tak dôležité. To je v podstate pravda, v prípade Shaoxing je skôr zaujímavé aký postup bol zvolený pri výrobe. Tie najkvalitnejšie http://en.wikipedia.org/wiki/Shaoxing_wine#Producers vzniknú podľa tradičného postupu pôvodom od mesta Šao-sing http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0ao-sing (odtiaľ to meno) a sú vhodné aj na priamu konzumáciu. Pri tých horších je to niečo ako pri lacnom pive, ktoré sa najskôr prekvasí a potom rozriedi na požadované percentá. Akurát pri takomto víne sa skôr pridajú desiatky percent niečoho menej tradičného. V extréme by som to prirovnal ku slivovici zo zemiakov a lacnej príchute, ale také niečo sa snáď do Európy nevyváža.

Nič som neuhádal. Iné víno obchod neponúkal a vrátiť som mohol len na vlastné náklady. Ak by som trval na reklamácii, tak pre pár eur by to viedlo k medzinárodnému sporu, pričom by som tu asi pri najlepšom zohnal znalcov schopných prečítať nápisy na fľaši, čo by možno na koniec ani nemuselo stačiť.
Tak som sa rozhodol to poslať naspäť za pár eur na môj účet.
Akurát kým som sa rozkýval manželka skúsila otvoriť jednu fľašu a pridelila jej miestne druhé miesto.
Takže nakoniec to víno zostalo u nás. Jeho fotka a popis na stránke obchodu http://www.susi.cz/?produkt=35300 sa zrovnal s realitou.

Nakoniec odporúča: Tibor Blažko.

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy