Proces

Kto by to bol pred dvoma rokmi povedal, že jeden z najväčších kandidátov do najužšieho vedenia strany a vedenia straníckej disciplinárnej komisie skončí zo strany vylúčený a odsúdený na roky vo väzení. A nie len on, aj jeho (v Číne známa) manželka a podriadený (šéf miestnej polície a okrem iného dnes už bývalý člen parlamentu) Wang.
Pravda, Po Si-laj nebol odsúdený za to, čo by si predstavovali obete a príbuzní, či už z pobrežia https://tblazko.wordpress.com/2013/08/18/vystavy-ludskych-tiel/ alebo Čchung-čchingu https://tblazko.wordpress.com/2012/04/15/cchung-cching/ . Ani za to, že by v tom, za čo bol odsúdený, bol v jeho prostredí jedinečný.
Akurát mal niekoľkonásobnú smolu.

To, že manželka bola obvinená z vraždy, predstavovalo brzdu jeho politických ambícií, ale samo o sebe ho nemuselo priamo ohroziť. (Mimochodom, postupne sa niekoľko miestnych vyšetrovateľov vraždy po tom, ako sa trochu oboznámili so situáciou, radšej prípadu rýchlo vzdalo.) Aj to, že pred svedkami udrel Wanga a ten krátko na to ušiel (údajne preoblečený za ženu) na cudzí konzulát by sa možno dalo nejako presmerovať mimo Poa.
Lenže človek s Poovými ambíciami má nepriateľov čakajúcich na jeho chyby a odkryté slabiny. Aby bol krok vpredu dal odpočúvať cudzie telefonáty a čo čert nechcel. Stalo sa, že na druhom konci odpočúvaného telefónneho spojenia sa neplánovane objavil aj vtedajší čínsky premiér a ten sa o tom dozvedel.
Po Wangovom úteku sa v niekoľkých týždňoch sa z Poovho boja o postup (či možného kľudného dôchodku v prípade neúspechu) stal zápas jeho priaznivcov o minimalizáciu strát vo vlastnom tábore.

Po bol zbavený funkcií aj členstva v strane a stal sa vyšetrovaným, čo v prípadoch ako jeho znamená postup mimo súdneho systému pre ostatných smrteľníkov. Tak ten, čo takmer šéfoval straníckemu vyšetrovaniu sa zrazu ocitol na opačnej strane a užil si jeho metódy. Pre predstavu, pred pár dňami sa dostalo do pekinskej tlače, že počas iného vyšetrovania bol vypočúvaný akosi utopený. http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-china-23956167 [Chinese official Yu Qiyi ‘drowned by investigators’]
Podľa neoveriteľných správ Po počas vyšetrovania dokázal celkom dlho trvať na svojej nevine, na protest sa prestal holiť a dva krát skúsil hladovku, ale, ako vypovedal počas procesu, nakoniec sa našli páky aby podpísal priznanie.
Súčasné čínske vedenie potrebovalo Poove odsúdenie pred tohtoročným zasadaním, jeho vplyvným priaznivcom sa podarilo vymôcť aspoň verejný proces.

Augustový proces bol skutočná bomba.
Osadenstvo v sále bolo dopredu vybrané. Zo 110 ľudí v ňom bolo päť členov jeho rodiny. Jeho manželka, odsúdená už predtým za vraždu, ani ich syn prítomní neboli.
Súd priebežne zverejňoval priebeh procesu predovšetkým v krátkych správach na internete. http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-china-23777038 [Bo Xilai trial as blogged by the court – Day One] Aj keď ich obsah bol cenzurovaný, bolo to zaujímavé. Navyše sa od prítomných v sále podarilo získať aj informácie čo cenzúrou neprešli.

Po od prvého dňa procesu začal odmietať obvinenia z činov, ku ktorým sa počas vyšetrovania priznal. Prehlásil, že priznania urobil pod (podľa prepisu psychickým) nátlakom. Vyšetrovateľmi bol varovaný, že ak sa neprizná jeho manželka bude popravená a ich syn navrátený do Číny a tiež obvinený. Po nejaký čas veril, že priznaním by jeho členstvo v strane a nejaká účasť v politike mohli byť zachované.
Ako to formuloval on, väčšina súdruhov počas šestnásťmesačného vyšetrovania bola milá. Inými slovami niektorí neboli. Cenzúra pre verejnosť vyškrtla Poove tvrdenie, že počas stoviek výsluchov dvadsaťsedem krát zamdlel. http://www.theatlantic.com/china/archive/2013/08/Bo-Xilai-Reveals-Chinas-Thuggish-Unaccountable-Corruption-Watchdog/279060/

Na súde pri čítaní výpovedí aj pri krížových výsluchoch prechádzal Po do protiútokov. Hneď pri prvej príležitosti označil neprítomného za bláznivého psa, ktorý sa snaží znížiť si svoj vlastný trest.
Podobne nešetril ani svoju manželku. V jej neprítomnosti sa jedna jej výpoveď čítala a druhá pozerala ako video. Po manželku označil za mentálne nevyrovnanú, bláznivú a tvrdil, že často klame.
Výpoveď iného svedka, ktorý vraj počul ako s ňou telefonuje o tom, že uleje nejaké peniaze pre rodinu prehlásil za nelogickú. „Všetci čo ma poznajú vedia, že pred tým, ako prehovorím, žiadam vypnúť mobilné telefóny“, tak snáď nebude hovoriť niečo tak inkriminujúce pred svedkom do telefónu.
Obvinenia z porušenia zákona odmietal, no priznal niektoré pochybenia. Napríklad manželka vraj odišla so synom do zahraničia po jeho nemanželskej afére. Aj že dnes cíti hanbu za to, že vďaka svojmu ľahostajnému prístupu nezastavil rozkrádanie štátnych peňazí inými.
To, že sa nezdržal a Wangovi švihol sa má čiastočne ospravedlniť tým, že Wang vraj bol do jeho manželky zaľúbený.

Na procese len tak lietali zaujímavé sumy vo vetách typu „jeho manželka mi povedala, že by chcela kúpiť vilu vo Francúzku, dal som je cez tri milióny dolárov“.
Pri krížovom výsluchu podnikateľa, ktorý dal milióny na vilu v Nice sa ho Po postupne pýtal či mu niekedy povedal o tom, že platil kreditky jeho syna alebo drahé hodinky jeho ženy, ako aj ich pobyty v zahraničí a on vždy odpovedal „Nie“. Až keď sa opýtal či mu niekedy povedal o tej vile, zmohol sa citovanie svojej výpovede. Podľa nej o nej hovoril raz pri jedle a raz na ministerstve (keď bol Po čínskym ministrom obchodu). Po sa nedal zaskočiť a zasmečoval otázkou „[a] okrem týchto dvoch prípadov?“, čím získal ďalšie „Nie“.
Po trval na tom, že on o ničom nevedel a že priznania ostatných tiež nevznikli samé od seba. Navyše nie je ani účtovník (aby sa zaoberal nejakými letenkami), ani materiálne založený. Veď dnes stále nosí spodky čo mu kúpila mama pred rokmi.

Dá sa uveriť, že Poovi išlo viac o moc ako peniaze priamo pre neho. Ale pod vrcholom asi ani necítil možnosť, že by jeho okolie bolo ohrozené ich vlastným konaním, nedajbože by ním ohrozovali aj jeho.
Žaloba prepočítaná na eurá sa pohybovala „iba“ v miliónoch, taký predposledný minister železníc má na krku viac. Keďže v Číne stačí na trest smrti 100 000 yüanov (asi 12 300 eur) minister ho oficiálne dostal. No ak dva roky vydrží vo väzbe nepáchať ďalšie zločiny (nepredpokladám, že tam mu niekto bude ponúkať ďalšie úplatky a milenky), tak si to nakoniec iba odsedí.
Pre Poa sa dopredu odhadovalo, že bude odprataný na vyše 10 rokov, čo by mala byť životnosť súčasnej generácie čínskeho vedenia.

Napriek všetkému Po pre jeho priaznivcov zostane ak nie celkom bez viny, tak aspoň „na sedemdesiat percent dobrý“. Taká je totiž definícia Mao Ce-tunga a toho súdiť by si v Číne nedovolili ani počas tejto dekády.
Okrem jeho priaznivcov je ešte niekto, kto tvrdí, že Po je prenasledovaný čínskou vládou. V spame, ktorý sa objavil v septembri, sa tvrdí, že Po si preto potrebuje odložiť na Váš účet 25 miliónov dolárov. http://www.chinalawblog.com/2013/09/a-china-related-scam-letter-lol.html

Všakovaké správy umne pospájal: Tibor Blažko

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy