Čínske články v čítačke

Alebo hocijaké iné. Skrátka menej pri počítači.

Čítačka je takmer jednoúčelové zariadenie určené na čítanie dokumentov do nej nahraných.
Novšie čítačky síce majú aj internetový prehliadač, ale ten býva dosť nepoužiteľný.
Na rozdiel od počítača alebo tabletu má správna čítačka displej z takzvaného elektronického papiera príjemného pre oči. Pozor, sú aj čítačky s obyčajným LCD displejom, elektronický papier je zatiaľ čiernobiely.

V mojom prípade je čítačkou Amazon Kindle Paperwhite 2 s dotykovým displejom, možnosťou podsvietenia pre čítanie v tme a vypínateľným wifi pripojením do internetu (vypnutím sa predĺži výdrž na batérie) určeným predovšetkým na prístup na účet na Amazone (cloud), kde sa skladujú dokumenty na stiahnutie do čítačky. Typicky to bývajú kúpené alebo zadarmové elektronické knihy. [28.3.2015 skladovanie vlastných dokumentov na Amazon cloude (s výnimkou čakajúcich na stiahnutie do čítačky) bolo spoplatnené.]
Čítačky od iných výrobcov na internetové skladovanie dokumentov používajú služby typu dropbox, bežne umožňujú, aby sa čítačka správala ako usb disk (to vie aj Kindle) alebo čítala z pamäťových kariet.

Kindle nemá problém s čínskymi (a ani slovenskými) textami. V našich končinách problémom býva skôr to, že neexistuje možnosť prepnúť jeho ovládanie do slovenčiny, takže treba vedieť niektorý zo svetových jazykov (alebo mať na dosah niekoho, kto to vie). Z pätnástich ponúkaných slovníkov sú 2 anglické výkladové (vysvetlia anglické slová po anglicky), tri čínske, slovenský ani jeden. Písať čínske znaky sa dá (slovenské niektoré nie), no nie je to pohodlné a väčšinou ani potrebné.

Čítanie je príjemné, len občas sa stane, že listovanie skočí o dve stránky ďalej. Čítačka zobrazuje percentá prečítaného, no niekedy neskončia na 100% alebo predposledná stránka z povedzme siedmych ukáže napríklad iba 52%.

Ako som už spomenul internetový prehliadač je čisté zúfalstvo, napokon samotný Amazon ho označuje ako experimentálny. S niektorými stránkami padá, s inými mrzne a treba reštartovať celú čítačku. Prehliadač si väčšinou zapamätá poslednú stránku, takže po jeho opätovnom spustení sa situácia opakuje. Vtedy pred spustením treba vypnúť wifi (3+1 kliknutí) a nechať stránku nenačítať, následne si vybrať inú (pri čom vyzve na zapnutie wifi).
Prehliadač síce zvládne napríklad mobilnú verziu gmailu, ale na nahrávanie dokumentov je oveľa pohodlnejšie prehliadač nepoužívať a vyberať si súbory z cloudu. Na to, aby sa súbory do cloudu dostali sa oveľa pohodlnejšie používa klasický počítač.

Pokiaľ máte elektronickú knihu, tak jej súbor pošlite emailom na adresu spriahnutú s vašim Kindle (voľačo@kindle.com). Aby tam prišiel treba dopredu rozšíriť zoznam emailových adries z ktorých je povolené prijímať (Amazon účet, na počítači cez internet). Ak zadáte do subjektu odosielaného emailu “convert” pretočí vám do emailu priložené pdf na čítačkový formát.

Ak tam chcete poslať obsah internetovej stránky (článok), doinštalujte si do vášho internetového prehliadača (na počítači) rozšírenie Send to Kindle od Amazonu. Objaví sa vám nový gombík, po jeho stlačení ponúkne možnosti Poslať (stránku posiela v zjednodušenej podobe, aby s tým bolo menej roboty skúste posielať verziu stránky určenú pre tlač – ak taká je), Náhľad a poslať (môžete si skontrolovať obsah a až potom poslať) a Poslať iba označenú časť (výhodné v prípadoch ak automatické zjednodušovanie odstráni časti ktoré chcete vy). Za pár minút sa súbory objavia v cloude a môžete si ich stiahnuť do Kindle. Občas sa stáva, že súbor je v cloude (viditeľný cez počítač), ale Kindle ho uzná až po čase. Ak ste poslali viacero súborov odporúčam spustiť synchronizáciu 2x za sebou a občas sa ešte nejaké objavia.
Podobných rozšírení od iných výrobcov existuje viacero, stačí ich prehľadať na Kindle. Ak nepoužívajú prístup na Amazon účet, ale posielajú na email alebo ukladajú do súboru, môžu byť použiteľné aj pre iné čítačky.
(Send to Kindle existuje aj ako program pre Windows umožňujúci posielanie súborov zo správcu súborov a tlačenie dokumentov vo forme obrázku na akože-tlačiareň Kindle.)

Samotný Amazon cloud cez Amazon konto má príšerné ovládanie cez internet (z počítača). Napríklad súbory sa dá mazať len po jednom [máj 2015: už sa dá aj viac] a po zmazaní sa stránka začne znova načítavať pri čom vás hodí na začiatok zoznamu. Našťastie v Send to Kindle sa dá vypnúť archivácia súborov alebo na hromadné mazanie použiť Amazon Cloud Drive.

Po definitívnom zmazaní súboru v Kindle zostáva v dokumentoch drobné smetie – adresáre s rovnakými menami ako zmazané súbory sa po pripojení na počítač dajú zmazať, ja to robím počas dobíjania baterky.

Ak ste zvyknutí na RSS, pre Kindle existuje možnosť nechať si ich posielať.

[2015 oxnt nefunguje] Vytvorte si účet na theoldreader.com a zadajte si zoznam sledovaných feedov. (Aj toto treba robiť na počítači pretože prehliadač z Kindle to nezvláda.) Následne si spravte účet na oxnt.me, zadajte parametre pre prístup na theoldreader.com a email na Kindle a môžete si zapnúť denné posielanie prehľadu neprečítaných položiek. Len nezabudnite v Amazone povoliť emaily z oxnt. Nezľaknite sa, doručenie trvá dlhšie ako v prípade Push to Kindle. Do čítačky dostane elektronický magazín na ktorého obsah sa dá počas čítania článkov dostať cez horné menu. Výhodné pre prípad keď RSS obsahuje celé články, nevýhodou sú chýbajúce obrázky a hlavné odkazy na originály na internete.

Alternatívny Kindlefeeder.com (nepotrebuje theoldreader) síce vkladá aj nejaké obrázky, ale vyzerá že momentálne nedovoľuje zakladať nový účet. Znalci možno ocenia kindleear.appspot.com.
Alebo to celé skúste na vlastnom počítači cez program Calibre.
Dá sa aj posielať si novinky v jednotlivých feedoch cez ifttt a tinderizer. Na preposielanie obsahu emailov sa dá použiť kombinácia zapier a google drive.

Ak máte záujem o noviny, zadarmo sa dá nechať si denne posielať napríklad české iDnes (treba si u nich zriadiť konto, zapnúť posielanie a v Amazon cloude si povoliť prijímanie emailov z ich adresy).

V prípade potreby ďalej rozpíše tblazko@gmail.com.

2015: Rozpísané v Kindle for Geeks http://www.amazon.com/dp/B0164NQPJ6

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy