Zahraničné správy

Akosi som v našich novinách nezaregistroval správy o tom, že Čína začala ťažiť ropu z morských hlbín vlastným zariadením (hľadajte ako Haiyang shiyou alebo HYSY 981).
Akurát podla Vietnamu ťaží vo vietnamskej zóne. Tak sa opäť stretli – tentoraz desiatky – čínskych a vietnamských lodí, polievalo sa vodným delom a došlo aj k zrážke plavidiel. Podľa všetkých je na vine druhá strana. Podľa čínskej tlače – ak vôbec incident spomínala – išlo o vietnamskú provokáciu a keď treba Vietnam dostane lekciu akú si zaslúži. Vo Vietname proti Číne znova protestovali stovky ľudí.
Celé sa to stalo len pár dní po skončení Obamovej východoázijskej cesty. Na nej navštívil spojencov – Japonsko, Južnú Kóreu, Filipíny a Malajziu. Japoncov ubezpečil, že pokiaľ sa s Čínou nedohodnú inak patria Senkaky pod japonskú správu s americkou garanciou. (Dnes napriek americko-britsko-ruskej garancii Ukrajine bez jadrových zbraní sa chystá čínska firma budovať prepojenie medzi Krymom a Ruskom.)
Na Filipínach bude ďalšiu dekádu americká vojenská základňa. Aj tak lovili v sporných vodách a Filipínčami boli zatknutí ďalší Číňania.
Na druhú stranu len čo čínsky prezident dorozprával o boji proti terorizmu a vytiahol päty zo Sinťiangu, zažila Čína ďalšie útoky na železničných staniciach.
Koniec správ.

Zozbieral: Tibor Blažko.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

https://tblazko.wordpress.com/2014/02/16/omyl-tyzdna-72014/
https://tblazko.wordpress.com/2013/08/31/filipinsky-prezident-zrusil-navstevu-ciny/
https://tblazko.wordpress.com/2012/09/13/english-needed-iii/
https://tblazko.wordpress.com/2009/01/21/cerveni-kohuti/

Neskoršie správy:
http://www.webnoviny.sk/svet/clanok/822396-protesty-vo-vietname-pritvrdzuju-hlasia-desiatky-mrtvych/
http://zpravy.idnes.cz/cina-obsadila-dalsi-ostruvek-filipiny-se-zlobi-fl0-/zahranicni.aspx

http://www.economist.com/news/asia/21640403-two-case-studies-disputed-sea-oil-troubled-waters

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Reklamy