Boj s korupciou

Si Ťin-pching teraz na ulici obviňuje náhodne vybraných ľudí z korupcie.
Wong Lo Kat, Peking

Zdroje tvrdia, že po zadržaní generála Čínskej ľudovej armády Xua Caihoua a ťažkej váhy, bývalého člena politbyra, Čoua Jung-kchanga, obvinených z korupcie, čínsky prezident Si Ťin-pching vyrazil do ulíc Pekingu obviniť náhodných okoloidúcich z korupcie, porušovania disciplíny a rozvracania štátnej moci.
V nedeľu predseda KSČ v prejave na mimoriadnom zasadnutí politbyra hovoril, že „prvá bitka proti ‘muchám’ a ‘tigrom’*1 bola vyhraná. Teraz je čas vysporiadať sa s ‘mravcami’.“
Neskôr toho dňa si očitý svedkovia všimli Sia pred tribúnou na námestí Nebeského pokoja ako ukazoval prstom na turistov, miestnych obyvateľov a občas tajných policajtov, ktorí boli všetci okamžite pchaný do zadnej časti neoznačenej dodávky.
Podľa zdrojov v Čung-nan-chaj*2 blízkych čínskemu vedeniu čínsky vodca výrazne zvýšil svoje protikorupčné úsile, v posledných týždňoch pravidelne obviňúc priateľov, rodinných príslušníkov a dokonca aj kusy nábytku zo sprenevery verejných prostriedkov, vydržiavania si mileniek a snahy podkopať legitimitu komunistickej strany.*3
Minulý utorok prezident Si dosiahol podmienečný trest smrti pre stojan na klobúky, ktorý obvinil z odpočúvania jeho služobného telefónu.
V jeho prejave na politbyre Si načrtol svoj plán na „kompletné vypletie korupcie vo všeobecnej populácii“, tvrdiac, že osobné vedenie celoštátnej čistky mu umožnilo, aby „vedel, kto je špinavý len pri pohľade na nich“.
Si okamžite prikázal zatknutie siedmich vedúcich členov politbyra, troch tajomníkov, jedného stenografa, štyroch členov ochranky a mladej ženy zodpovednej za dolievanie čaju počas zasadnutí.
Si potom opustil kanceláriu zadnými dverami, ktoré neskôr zadržal, vyhlasujúc, že portál „bránil plynulému pokračovaniu interného vyšetrovania“.
Po jeho objavení sa na námestí Nebeského pokoja prezident postupoval na východ pozdĺž Čang’anského bulváru a nariadil aby 1231 ľudí, 37 zvierat a 96 neživých objektov bolo zadržaných bezpečnostnými silami, na jednom mieste nútiac svoju ochranku aby nasadili elektrošoky na poštovú schránku o ktorej tvrdil, že „kládla odpor pri zatýkaní“.
Vládne zdroje sa snažili zdiskreditovať klebety o tom, že prezident Číny trpí paranoidnými predstavami a na internete potlačili špekulácie o tom, že Si už nie je schopný vykonávať svoje povinnosti hlavy štátu.
Oddelenie propagandy nedávno vydalo príkaz zakazujúci všetkým médiám zverejniť správu o tom, že počas česania sa pred zrkadlom Si opakovane obvinil sám seba zo zneužitia svojej pozície v strane na hromadenie súkromného majetku tým, že si zaisťoval služby zo štátnych podnikov.

Zaručená správa bola publikovaná Ministerstvom harmónie
http://www.miniharm.com/2014/08/18/xi-jinping-random-people-on-street-corruption

Preklad a poznámky Tibor Blažko.

*1 po slovensky zasahujúca malé aj veľké stranícke ryby
*2 dnes sídlo strany a vlády http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cung-nan-chaj
*3 v roku 2013 bolo vyšetrovaných zhruba 182 000 členov strany http://online.wsj.com/articles/chinas-top-graft-buster-probing-thousands-1408588202

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Reklamy