Demokracia v Číne

Nielen v súvislosti so súčasnými protestmi v Hong Kongu je zaujímavé pripomenúť si komunistické názory spred asi 70 rokov, kým ešte neboli pri kormidle.

Vlastenecké hnutie čínskych študentov neskončí pokiaľ sa neuskutoční demokracia.

Študenti konajú z ich lásky ku krajine. Prečo je to pre nich zločin bojovať za demokraciu a proti občianskej vojne holými rukami?

V súčasnej fáze by mládež v Číne mala bojovať za národnú nezávislosť, ekonomickú rovnosť a politickú demokraciu. Na tých, ktorí bojujú za tieto tri ciele, história nezabudne.

Demokracia a sloboda slova sú neoddeliteľné. Mali by sme použiť západné demokracie ako príklad toho, ako môžeme realizovať demokraciu v Číne.

Nech žije 4. júla! Nech žije americká demokracia!

Vláda zlyhala pri implementovaní zákonov, ktoré sú prospešné pre obyčajných ľudí. Čo je horšie, tieto zákony sa nevzťahujú na vládu. Vláda žiada svojich ľudí, aby dodržiavali zákon, ale sama porušuje zákony každý deň.

Tvrdia, že [demokracia] je západný koncept, ktorý nikdy nebude fungovať v Číne. Ale univerzálna pravda nepozná štát… Niektorí konzervatívci stále používajú roky starý argument proti univerzálnej pravde s tým, že žiadna demokracia je lepšia ako demokracia. Je to ako hovoriť, že stroje produkujú menej než ruky…

Neexistuje taký problém ako prispôsobovanie si demokracie. Niekto tvrdí, že demokracia v Číne by mala byť špeciálna, čiže žiadna skutočná slobodu pre ľudí. To je absurdné. Je to ako argumentovať, že Číňania môžu používať iba lunárny kalendár, pretože slnečný kalendár je iba pre západniarov.

http://offbeatchina.com/once-upon-a-time-the-communist-party-of-china-fought-for-democracy

Preklad: Tibor Blažko.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

http://www.chinasmack.com/2014/pictures/65-years-of-chinese-national-political-slogans-reactions.html

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Reklamy