Najstaršia civilizácia

alebo presnejšie najstaršia do dnešného dňa už 5000 rokov existujúca civilizácia je Čína. Čo je na tom pravda?

Odpoveď je celkom jednoduchá. To, ktorá do dnes existujúca civilizácia je najstaršia je len otázkou toho, čo to vlastne znamená, kombinovaná s tým čo vieme dnes.

Číňania sú hrdí na svojich 5000, v indickom múzeu nájdete čínskych 5000 na porovnanie vedľa indických sedem.
To ešte zľahka prekonáva konšpiračný kaleráb o 8000 rokoch Slovákov v strednej Európe. A zhodou okolností 8000 zodpovedá aj kórejskej predstave o dĺžke ich histórie.

V prípade Egypta je to jasné – jeho dnešné väčšinové obyvateľstvo nemá predkov v Starovekom Egypte, takže zo súťaže ešte existujúcich civilizácií vypadáva.

Egypt je však pre čínskych 5000 rokov dôležitý.

Ak by ste sa pred tridsiatimi rokmi bavili s niekým z Číny o 5000 ročnej civilizácii, asi by na vás vypleštil prekvapené oči. Aj pred 100 rokmi by o čísle podobnom 5000 počul asi málokto.

Lenže keď bol Ťiang Ce-min (ak neviete, ktorý to je – Číňania ho pre jeho okuliare familiárne volajú panda) práve na návšteve Egypta, počúval tam o nílskych tisícoch rokov a potreboval o svojej krajine povedať niečo hrdé. Tak vraj vyslovil 5000.

Ako číslo to nie je zlé, len treba dodefinovať kedy ešte nie je a kedy už je civilizácia tak, aby to sadlo.
A nezabudnúť na definíciu najstaršej existujúcej civilizácie, aby to pasovalo práve na Čínu.
S rizikom, že nejaký archeologický výskum to môže celé zmeniť, dokonca stále v prospech Číny.

Stále ťažko povedať prečo práve 5000.

Legendárny, asi lepšie mýtický, Žltý Cisár, všeznalec, panovník, bojovník, vynálezca, lekár, športovec, Cimrman, Nikola, Tesla a takmer čokoľvek ďalšie na čo si spomeniete, údajne žil zhruba pred 4700 rokmi.
Podľa rozprávky vymyslel domy, šaty, dokonca z jeho inšpirácie vzniklo aj prvé písmo. Takže o čom by mala byť civilizácia 300 rokov pred ním?

Jedna z možností je, že by akože žil skôr. Rôzni autori k nemu priradzovali rôzne časy. Rekord je, že mal žiť pred 8000 rokmi. Proste všeličo, akurát na potvoru s výnimkou 5000.

Máme aj niekoho, kto podľa jednej, aj keď možno nie väčšinovej, verzie mal žiť pred 5000 rokmi.
Sú to Fu-si (Fuxi) s jeho sestrou Nüwou, hrdinovia čínskej obdoby príbehu o Noemovi. Aby nebola nuda, okrem iného sa postarali aj o vznik písma.
Bohužiaľ tvrdenie, že všetky nečínske civilizácie počas potopy v tom čase zahynuli asi neprejde.

Rozprávky, nerozprávky, čo keď len chcú naznačiť, že civilizácia je daná písmom?

Takže: aké staré je čínske písmo? Zjednotená štandardizovaná verzia tradičného čínskeho písma je stará zhruba 2200 rokov, no ako staré je to najstaršie nie je celkom jednoznačné.

Totižto čínske písmo nie je jednoduchá abeceda, ale množstvo znakov. Mnohé sú odvodené z obrázkov (veď aj mnoho učebníc čínštiny vedľa takýchto znakov ako pomôcku ten obrázok kreslí, napríklad 山 je čínsky kopec) alebo rôznych zjednodušení (一二三 znamená jeden dva tri). Kiež by tak ľahké boli všetky.

Konzervatívnejší o čínskom písme uvažujú od cca 1400 rokov pred našim letopočtom, s tým, že aj keď niektorým znakom dávajú storočia naviac, cez 4000 rokov od dnes zatiaľ veľmi nejdú.

Na nejednom kuse prastarých čínsky kostí či keramiky sa nájde aspoň nejaký symbol http://en.wikipedia.org/wiki/Neolithic_signs_in_China a tak sa nadšenci dostanú s „písmom“ aj cez 8000 rokov.

Pre nás akoby zázrakom sa nedávno našla 5000 rokov stará počmáraná kamenná sekera.
Pozrite si ju sami, je toto svedok začiatku čínskej civilizácie? http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/10173291/5000-year-old-Chinese-characters-discovered.html (Zhuangqiao/Zhuangqiaofen writing)

Náročný výskum uskutočnil: Tibor Blažko.

P. S.
7000 a viac rokov by mali mať európske http://en.wikipedia.org/wiki/Gradeshnitsa_tablets http://en.wikipedia.org/wiki/Vin%C4%8Da_symbols alebo http://en.wikipedia.org/wiki/Dispilio_tablet
Pekný svetový prehľad s obrázkami nájdete na http://realhistoryww.com/world_history/ancient/Misc/Writing/The_first_ancient_writing.htm

http://blisty.cz/art/82375.html Pět tisíc let čínských dějin – anebo ne tak docela?
http://foreignpolicy.com/2016/09/02/did-chinese-civilization-come-from-ancient-egypt-archeological-debate-at-heart-of-china-national-identity/ Does Chinese Civilization Come From Ancient Egypt?
http://blog.aktualne.cz/blogy/olga-lomova.php?itemid=27978 Nepřekonatelných 5 000 let čínské historie (Óda na Čínskou republiku z roku 1924 odkazuje na text http://www.worldlibrary.org/articles/ode_to_the_republic_of_china Ode to the Republic of China)

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.