Inakosť

Tak túto knihu hľadať nebudem.
Z recenzie sa mi nepáči:
Pro americkou individualistku je nepochopitelná skutečnost, že v Číně jedinec nic neznamená, že je zcela podřízen potřebám celku. Netuší, jak se chovat, a ani se to nesnažila zjistit. Šokuje ji, když ji americký kolega z Lidové univerzity upozorní, že každý čínský rolník na ni pohlíží svrchu, protože on má za sebou pět tisíc let starou civilizaci a ona je v porovnání s ním barbarka.
http://kultura.idnes.cz/peter-may-thriller-z-ciny-0yf-/literatura.aspx?c=A150227_172719_literatura_ob

Som ochotný uznať, že veľké národy majú traumu zo svojej domnelej výnimočnosti. Ale neverím, že by každý americký individualista posudzoval Číňanov individuálne a väčšinou kladne.

Áno, Číňania sú dlhodobo presviedčaní o výhodách podriadenosti celku. Aj nacionalizmus je v Číne pestovaný. Ale to neustále opakovanie ako sú v Číne všetci povahou kolektívny hmyz mi lezie na nervy.

Ak by to bola pravda prečo je (aj) tam tak rozšírené hrabanie k sebe a korupcia?

Samozrejme, že sa táto časť ľudskej povahy ťažšie prejaví ak s rodinou celé dni po kolená v blate sadíte ryžu. A to sadenie má doteraz vplyv na juhočínske tradície. No v Pekingu až tak ryžoví nie sú.

Keď už o tom hovorím, nie som nadšený ani z opakovaného odsudzovania Číňanov za ochotu podstúpiť interrupciu v prípade, že sa mala narodiť dcéra. Slovenskí novinári to radi spomínajú v súvislosti s takzvanou politiku jedného dieťaťa. Pritom ak sa pozriete napríklad do Indie, je to tam podobné aj bez nej.

Tým vôbec nechcem povedať, že Číňania majú byť na čo hrdí.

Viem, že prirovnania pokrivkávajú, ale skúste sa v čase preniesť do doby slovenskej literárnej klasiky a vtedajšej krčmovej radosti z narodenia syna. K tomu si spomeňte na ženské piesne typu …pričaruj mi synáčka, synáčka.
Dáte ruku do ohňa, že ak by vtedajšia slovenská dedina spoznala ultrazvuk, určite by to skončilo úplne bez následkov?

Komentoval: Tibor Blažko.

https://tblazko.wordpress.com/2014/10/23/najstarsia-civilizacia/
http://www.economist.com/blogs/erasmus/2015/02/exceptionalism
https://tblazko.wordpress.com/2014/11/17/tullockov-paradox/
https://tblazko.wordpress.com/2009/08/20/jedno-dieta-dve-deti/
http://www.sting.com/discography/lyrics/lyric/song/220

http://www.economist.com/news/asia/21648715-distorted-sex-ratios-birth-generation-ago-are-changing-marriage-and-damaging-societies-asias

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy