Kanada

Začiatkom roka som si všimol na internete článok o zverejnení spisov kanadskej ambasády v Pekingu týkajúcich sa udalostí v roku 1989.
http://www.blacklocks.ca/embassy-feared-1989-chinese-raid-say-confidential-memos/

Oslovil som Library & Archives Canada a za pár dní som poštou obdržal CD s pdf súbormi obsahujúcimi stovky/tisíce (niekedy sa opakujúcich) strán,
Bohužiaľ, niektoré strany sú stále označené ako utajené (takže neviem čo obsahujú) a navyše všetky sú iba vo forme obrázkov, takže sa v nich nedá jednoducho vyhľadávať texty. Aj keď väčšina je po anglicky, niektoré sú vo francúzštine.

Preletel som množstvo anglických strán a čo sa týka Tienanmenu našiel som len toľko čo popisuje Korského článok: zápis výpovede jedného pre čitateľa úmyselne anonymného študenta, ktorý popisuje udalosti priamo na námestí (súbor A201400291_2015-02-02_08-21-23.pdf, strany 11 až 13).

Ak sa pýtate, či treba chrániť zdroj údajov posielaných diplomatickou cestou, kanadskí diplomati sa vraj obávali, že aj ambasáda bude napadnutá.

Zapisovateľ poznamenáva, že študentova výpoveď je v súlade s ostatnými ktoré počuli, i keď by mala obsahovať nejaké chronologické chyby.

Tu je prepis v pôvodnom jazyku a formáte:

A201400291_2015-02-02_08-21-23.pdf
page 11
–TIANANMEN MASSACRE 03JUN:EYEWITNESS ACCOUNT
WE AND AUSTRALIAN COLLEAGUES HAVE DEBRIEFED A 20 YR OLD STUDENT WHO WITNESSED MANY OF THE ATROCITIES PERPETRATED BY THE CHINESE ARMY AT TIANANMEN. FOR OBVIOUS REASONS WE RESPECTED HIS REQUEST FOR ANONYMITY.WE BELIEVE HIS ACCOUNT TRUSTWORTHY ON THE WHOLE (ALTHOUGHT EMOTIONS MAY HAVE RESULTED IN SOME DISTORTIOS)AND CONSISTENT WITH OTHERS WE HAVE HEARD.WE ARE TRANSCRIBING THE ACCOUNT AS RECORDED,WITHOUT CORRECT SOME CHRONOLOGICAL INCONSISTENCES.
–0200 HRS:I WAS ON EASY SIDE OF QUOTE GODNESS OF LIBERTY UNQUOTE … THERE WAS SHOOTING COMING FROM XIDAN (WEST OF TIANANMEN) … PEOPLE WERE BEING KILLED. PEOPLE STARTED TO RUN SOUTH TOWARDS QIANMEN.PEOPLE SHOUTED,SOME LIED DOWN.
page 12
–TANKS AND ARMOURED PERSONNEL CARRIERS(APCS)CAME TOWARDS THE STATUE.TWO RINGS OF 100 STUDENTS EACH CLASPED ARMS AROUND THE STATUE,YELLING QUOTE WERE ARE NOT/NOT AFRAID TO DIE … STUDENTS MACHINE GUNNED BY SOLDIERS ON TANKS.TANKS RAN INTO STATUE AND THEM MOVED TOWARDS SOUTH.MORE TANKS/APCS MOVE IN FROM EAST.TANKS RAN OVER BODIES ON SQUARE AND TURNED ON THE SPOT TO MASH UP BODIES.
— SQUARE FILLED WITH THOUSANDS OF STUDENTS AND CITIZENS.THOSE STANDING KILLED BY MACHINE GUNS.THOSE CLEVER ENOUGH TO LIE DOWN ABLE TO FLEE IN CONFUSION

— TANKS REGROUP CLOSE TO MAO TOMB.PEOPLE RUN TOWARDS THEM.SOME HEARD SCREAMING QUOTE WE ARE ALL FROM SAME FAMILY.HOW CAN YOU DO THIS TO US UNQUOTE.FOUR SUCH PROTESTERS KILLED AT POINT BLANK.
page 13
–TWO STUDENTS TRYING TO ESCAPE NEAR TOMB.GIRL SHOT IN FOREHEAD, SKULL SMASHED
–QUOTE TIANANMEN FULL OF BULLETS,FULL OF RED, PEOPLE LYING ALL OVER,CRYING UNQUOTE.NO/NO WAY TO TAKE WOUNDED AWAY.THOSE WHO TRY GET KILLED.
-BETWEEN 0300 HRS AND 0400 HRS,SOLDIERS TURN OFF LAMPS ON SQUARE.MOST PEOPLE WHO HAVE NOT/NOT ESCAPED ALREADY DEAD.

–INTERLOCUTOR SAY TOOK HIM FOUR HOURS TO GO FROM MAO TOMB TO CHONGWENMEN,

Pointa je, že ak je študentova výpoveď pravdivá, tak naozaj došlo k veľkému krviprelievaniu priamo na námestí, čo je v rozpore so všetkými pre mňa dôveryhodnými informáciami, ktoré som doteraz získal.
https://tblazko.wordpress.com/2009/07/01/tchien-an-men/

Podobný popis udalostí je bežný, no doteraz som ho nikde nenašiel viac ako opakovanie všeobecne známej pravdy bez snahy uviesť aspoň jeden prvotný zdroj informácií alebo dôkaz. Prípadne ako dôkaz miešanie udalostí na a mimo námestia.

Okrem toho som na CD ešte našiel niekoľko menej podstatných zaujímavých, i keď občas už známych, informácii ako napríklad:

– 2\A201300488_2014-11-27_10-02-46.PDF, 07JUN89, strany 39, protestujúci študenti v Šanghaji
LATE ON 05JUN,FOREIGN AFFAIRS OFFICE OF SHANGHAI MUNICIPAL GOVT CALLED FOREIGN CONSULATES BY TELEPHONE TO DELIVER FOLLOWING VERBAL NOTICE:
QUOTE SMALL NUMBER OF STUDENTS FROM SHANGHAI UNIV AND COLLEGES,SPURRED AND OFGANIZED BY FEW PEOPLE,BLOCKED MAJOR STREETS OF SHANGHAI …

– 2\A201300488_2014-11-27_10-02-46.PDF, 06JUN 89, stranA 54, protestujúci študenti v Šanghaji
SHANGHAI PRO DEMOCRACY PROTESTS TOOK DRAMATIC TURN SUNDAY NIGHT 04JUN IN WAKE OF TRAGIC EVENTS IN PEKING PREVIOUS DAY … EARLY HOURS MONDAY AM WHEN STUDENTS COMMANDERED HUNDREDS OF CITY BUSSES AND IMMOBILIZED THEM BY BLOWIND THEIR TIRES …

– 2\A201300488_2014-11-27_10-02-46.PDF, 05JUN89, strany 82-85, poprava študentov na nešpecifikovanom mieste; podľa prehlásenia Strany protestujúci zabili desiatky; šíria sa klebety, že Teng zomrel
AFTER YESTEDAY CARDANGE … EYEWITNESSES HAVE REPORTED LINES OF STUDENTS WITH LINKED ARMS MOWN DOWN BY MACHINE GUN FIRE AND CORPSES PURPOSELY CRUSHED BY TANKS(ONE PRESUMES TO HINDER IDENTIFICATION) .. IN MANY PARTS OF CITY DISABLED MILITARY VEHICLES ARE BEING SET ABLAZE BY ENRAGED CITIZENRY AND CROWDS HAVE AGAIN HAD TO BE REPELLED FROM TIANANMEN WITH BULLETS.CONVOYS OF MILITARY VEHICLES ROAM MAJOR ARTERIES AND ARE OBLIGED TO FIRE WEAPONS IN ORDER TO CLEAR STREETS IN FRONT OF THEM.

RADIO BROADCAST STATEMENT FROM PARTY CENTRAL CTTEE … QUOTE SMALL GROUP OF PEOPLE UNQUOTE:THEY OBSTRUCTED MARTIAL LAW TROOPS FROM ENTERING CITY;DESTROYED AND BURNED OVER 100 MILITARY AND PUBLIC VEHICLES;INSULTED,ATTACKED AND KIDNAPPED TROOPS AND ARMED POLICE;SEIZED WEAPONS AND AMMUNITION;ATTACKED CCP HQ,POLICE HQ AND RADIO AND TV STATIONS;ETC.THEY HAVE ALSO INHUMANLY KILLED AND INJURED MANY TENS OF TROOPS AND ARMED POLICE … CALLING FOR MURDER OF 47 MILLION CCP MEMBERS.

RUMOURS ARE RIFE AND IT IS OFTEN HARD DIFFICULT TO SEPARATE FACT FROM FICTION … ANOTHER RUMOUR … THAT DENG DIED TODAY

– 2\A201300488_2014-11-27_10-02-46.PDF, strana 103, Ottawa June 3 (čiže pred vstupom armády na TAM), SSEA (Secretary of State for External Affairs, Canada), COMMENTS boj pokračuje na TAM
Fighting continues in Tiananmen Square
– 3\A201300488_2014-11-27_10-04-27.PDF, 11JUL89, strany 207-211, pekinský starosta tvrdí, že na námestí sa nezabíjalo
PAKIN MAYOR CHEN XITONGS 25,000 WORD REPORT TO STANDING CTTEE … LAST SECTION OF REPORT ATTEMPTS TO JUSTIFY USE OF FORCE BY ARMY TO ENTER PEKIN BY REARRANGING CHRONOLOGY OF EVENTS,AND OMITTING KEY FACTS.REPORT ACKNOWLEDGES THAT MORE THAN 3,000 CITIZENS WERE WOUNDED AND OVER 200,INCLUDING 35 STUDENTS,DIED.REPORT ATTEMPTS TO DISPELL QUOTE TIANANMEN BLOODBATH RUMOUR UNQUOTE BY INSISTING THAT AT SPECIFIC TIMES IN SQUARE NO/NO KILLING TOOK PLACE.THIS IS OF COURSE PLAUSIBLE BUT IGNORES SLAUGHTER BEFORE AND AFTER AND MORE PARTICULARLY OUTSIDE SQUARE.

Ako vidno z chýrov o Tengovej smrti, diplomati snaživo posielali snáď akúkoľvek informáciu čo išla okolo nich.
Zvyšok mi veľa nedal.

Snažil sa nájsť viac: Tibor Blažko

http://time.com/3908456/tiananmen-massacre-china-chengdu-june-4-1989/
http://theanthill.org/tiananmen

Pôvodne publikované na http://cina.exil.sk.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy