Wu-kchan 2

Oiwan Lam(ová): Predák čínskej dediny, ktorý plánoval protestovať proti konfiškáciám pôdy, sa zrazu priznal ku korupcii. Podozrivé?

Školáci protestovali za prepustenie predáka Wu-kchanu Lina Zuluana
Školáci protestovali za prepustenie predáka Wu-kchanu Lina Zuliana. Obrázok z Hong-konského verejného vysielania RTHK. https://www.facebook.com/RTHKVNEWS/videos/1054306831344039/

Wu-kchan, pobrežná rybárska dedina v Kantone, sa, vďaka zatknutiu volenej hlavy obce Lina Zuliana a jeho vnuka 18. júna kvôli obvineniu z korupcie po tom ako Lin vyzval k protestu v meste Šanwei proti záberom vidieckych pozemkov bez predchádzajúceho schválenia zo strany vedenia obce a dedinčanov, v priebehu minulého týždňa opäť stal centrom mediálnej pozornosti.

V rámci prípravy na protest sa Lin rozviedol so svojou ženou, zriekol sa rodinných väzieb a na čínskom Twitteru-podobnom Weibe vyhlásil, že bol pripravený obetovať svoj život pre obec. Dva dni po svojom zatknutí sa Lin objavil vo videu, vydanom prokuratúrou treťostupňového mesta Lufengu a mestskou správou druhostupňového Šanweia [najväčšie mestá ako Peking alebo Šanghaj sa označujú ako prvostupňové], priznávajúc, že bral úplatky. Štátna CCTV zverejnila video na Twitteri [Twitter je v Číne bežne blokovaný, takže ide o odkaz zahraničiu]:

Lin Zulian, demokraticky zvolený vodca dediny Wu-kchan v v provincii Kuang-tung [Kanton], sa priznáva k prijímaniu „obrovských“ úplatkov https://amp.twimg.com/v/c922bd6e-1275-4650-a1d8-673b4238a265
– CCTVNEWS (@cctvnews) 21.júna 2016

Lin vo videu povedal:

Kvôli mojej nedostatočným znalostiam práva som dostal úplatky zo stavebných projektov a tiež som získal obrovské provízie z nákupov dedinských kolektívnych aktív. To je môj najväčší zločin.

Ale dedinčania z Wu-kchanu pevne veria tomu, že Lin bol k priznaniu donútený, aby ochránil svojho vnuka, ktorý bol v čase Linovho priznania zadržiavaný na lufengskej policajnej stanici. Počas niekoľkých najbližších dní sa stovky dedinčanov zhromaždili žiadajúc Linove prepustenie. Nižšie sú uvedené odkazy na niektoré fotografie z protestu, ktoré kolovali na Twitteri.

Študenti pochodujú vo Wu-kchane, nesúc transparent, ktorý vraví: „Wu-kchanskí dedinčania neveria, že Lin Zulian bral úplatky“
– Bill Ide 易 順 泰 (@Bill_Ide) 22. júna 2016

Tisíce dedinčanov z Wu-kchanu, mladých aj starých, aj dnes naďalej pokračujú v pochode, požadujúc kompenzáciu za pôdu a prepustenie [miestneho] šéfa strany
– Xinyan (@xinyanyu) 22. júna 2016

Wu-kchan upútal pozornosť celého sveta v decembri 2011 po sérii protestov proti korupcii a konfiškácii pôdy. V reakcii na smrť hlavného organizátora protestu vo väzení tisíce dedinčanov obsadili miestne vládne budovy. Nakoniec do toho vstúpila provinčná vláda, aby problém zaberania pozemkov vyšetrila. Oslobodila rad demonštrantov, uznala, že je potrebné vyriešiť spor obojstranne prijateľnom spôsobom a umožnila znovuzvolenie dedinských zastupiteľov. V marci 2012 bol Lin Zulian, ktorý viedol protesty, zvolený za predstaviteľa dediny.

Po piatich rokoch je problém záberov pôdy sále nedoriešený a miestni predstavitelia vrátane Lina Zuliana sa rozhodli začiatkom júna usporiadať ďalšie kolo protestov, odvolávajúc sa na vyššiu úroveň vedenia mesta Šanwei.

Pri príprave na protesty Lin zverejnil 12. júna na Weibe vyhlásenie rozvodu (nižšie uvedený text cez investigatívnu on-line spravodajskú platformu The Initium):

V záujme Wu-kchanu obe strany súhlasia s rozvodom […] Od teraz budem volať len priateľom mojej rodiny a susedom. V budúcnosti ani keď jedna zo strán zomrie, druhá strana nemá zodpovednosť postarať sa o mŕtve telo. Telo nech dajú spáliť nasledovníci, popol nech rozptýlia na Fušan [kopec pri obci Wu-kchanu]. Na zemi zostane iba fotka.

Je verejným tajomstvom, že čínske úrady používajú rodinné vzťahy prostriedok na ovládnutie aktivistov. Lin preukázal svoje odhodlanie rozvodom s manželkou a ukončením rodinných vzťahov s ostatnými. Ďalší organizátor protestu, Chang Jinxin, k tomu pripísal za Linov status na Weibe:

Je nutné, aby sme pre veľké záležitosti dali naše vzťahy a pocity bokom. Musíme odísť od rodiny, takže nebudete viazaní emóciami a rodinnými vzťahmi. Toto je vôľa a jediná voľba muža, ktorý za niečo bojuje.

Ako prípravu na protesty v meste Šanwei 21. júna, podal dňa 15. júna Lin Zulian žiadosť na vyššiu úroveň v meste Donghai. V žiadosti napísal:

Záujem kolektívnej obce bol porušený miestnymi úradmi … miestna vláda nevykonala odporúčania vydané pracovným tímom provinčnej vlády a dovolila aby [developer] Huahua využíval pôdu.

Huahua začala developerský projekt nehnuteľnosti o rozlohe 170.000 štvorcových metrov na Wu-kchanskej poľnohospodárskej pôde bez súhlasu výboru obce a dedinčanov. Avšak developer trvá na tom, že vláda v Donghai stavebný projekt schválila.

Vedenie mesta Šanwei okrem zatknutia Lina obvinilo hongkonské médiá vrátane Apple Daily a The Initium z podnecovania, plánovania a riadenia protestov v obci.

No veľká časť komentárov na Weibe obvinila vládu Shanwei zo zinscenovania televízneho priznania a zakrývania miestnej korupcie:

Lin bol ustanovený do vedenia petície a vy ho obviňujete z kriminálnych aktivít.

„Antikorupcia“ je také užitočné slovo. Môže byť použité k útoku na politického súpera i obvineniu ľudového hrdinu.

Povedal by také veci aj keby by nezatli jeho rodinu? Toto je vyhlasovanie bielej za čiernu … Pozrite sa na Lina, keď klamal že priznáva svoj zločin si stále šúchal ruky a mrkal očami. Recitoval slová. [..]

Toto očividne nie je Linov jazyk! Prejav používa písané výrazy. Ľudia jasne vidia o čom to celé je.

Tajomník Lin je zvolený dedinčanmi z Wu-kchanu. Potrebujeme Lina. Alebo, ak Lin je skutočne skorumpovaný, nemali by dedinčania byť spokojní s tým, že lufeng ská vláda poslala po polnoci niekoľko desiatok ozbrojených policajtov zatknutie starého muža? Prečo sa všetci dedinčania snažia dostať do médií, aby ho zachránil? Vzhľadom k tomu, že je jedinou osobou, ktorej dedinčania môžu dôverovať, ľudia vo Wu-kchane potrebujú Lina.

Vy mu hrozíte mu zatknutím jeho vnuka, absolútne nehanebné. Ľuďom je celá vec krištáľovo jasná a vy neprestanete. Kopete si svoj vlastný hrob.

Chinese Village Leader Who Planned to Protest Land Seizures Suddenly Confesses to Corruption. Suspicious?
https://globalvoices.org/2016/06/23/chinese-village-leader-who-planned-to-protest-land-seizures-suddenly-confesses-to-corruption-suspicious/

Preklad a poznámky: Tibor Blažko

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy