Najmizernejšia keramika

Ak ste boli v Číne, možno ste si všimli pouličných predajcov všeličoho teplého – od sladkých zemiakov po mäso.
Ak ste im nazreli do ohňa, asi ste nevideli žeravé uhlíky, ale horúce keramické valce, zopár centimetrov široké a zhruba toľko vysoké. Medzi hornou a dolnou podstavou sú plné asi ako malíček hrubých valcovitých dier, takže pripomínajú naše dierované tehly.
A ak by ste sa dostali do nejakej staršej čínskej domácnosti, je možné, že by ste ich zahliadli aj u nich v piecke. Bežný turista má skôr šancu vidieť ich zvyšky vonku, porozbíjané na záhradke vedľa domu spolu s okolo nich vyrastajúcimi dyňovitými zeleninami.
Zaujíma Vás načo vlastne valce slúžia?

Hneď ako dozviete, že valce sú vyrobené z uhoľného prachu (ale niekedy aj pilín a podobne), zlepeného pridaním zeminy, ľahko uhádnete, že slúžia ako palivo.

706px-fuel_cylinders_01Fuel cylinders (briquettes) in Haikou City, Hainan Province, China, Anna Frodesiak, via Wikipedia

Kedysi tak asi raz za mesiac si rodina vypožičala káru a dokúpila zásobu takýchto brikiet. Brikety sú pomerne krehké, takže pri doprave sa stávalo, že niektorá pukla a deti ju v rámci domácich prác mohli „zlepiť“.

coal_bike2c_china_1997Coal Bike, China 1997, Brian Kelley, via Wikipedia

V piecke bývalo na sebe niekoľko postupne pridávaných brikiet. Keď jedna vyhorela, tak sa kovovým nástrojom vybrala a namiesto nej sa pridala nová.
Brikety bežne tleli s priškrteným prístupom vzduchu po celý deň, aby udržiavali po ruke teplú vodu.
Vyhorením sa briketa stala ešte krehšou a po hodení na zem sa ľahko rozpadla.

Dnes už väčšina domácností namiesto nich používa plynové bomby, ale ešte pred pár desaťročiami ľudia mali radšej lacnejší uhoľný dym.
Možno ste si v tlači všimli články hovoriace o pekinskom všeobecnom „zákaze vonkajšieho grilovania“ v záujme ekológie. To by mohlo mať súvis aj s našimi briketami.

Takzvané „úľové uhlie“ nie je čínskym vynálezom. Pochádza z Japonska. Do Číny, ale aj Kóree, sa rozšírilo spolu s japonskou expanziou v prvej polovici dvadsiateho storočia, takže dnešným ľuďom tam pripadajú ako „tradičné“.

Zlepil: Tibor Blažko

https://en.wikipedia.org/wiki/Briquette#Use_in_China Briquette Use in China
http://www.mit.edu/people/robot/travels/china_carbon/china_carbon.html Small-Scale Carbon Briquetting in China
http://factsanddetails.com/china/cat13/sub85/item322.html COAL IN CHINA: CONSUMPTION, PRODUCTION, MINING AND LIQUIFICATION
http://www.bbc.com/news/blogs-news-from-elsewhere-27219976 China: Outdoor grills banned in Beijing

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.