Dolár v keli

Priznávam, aby som sa pobavil, občas zavítam aj na stránky venujúce sa paralelnému chápaniu vesmíru.
Ak je nadpis venovaný Číne zvyčajne si článok aj nejaké tie komentáre prečítam.

Len nedávno som sa takto dostal k informácii ako sa Čína (a Rusko) umne zbavujú amerických dlhopisov, čím sa krach dolára opäť značne priblížil. Pritom ešte nedávno sa krach USA blížil najmä vďaka čínskemu skupovaniu amerického dlhu.

Mimo paralelného vesmíru sa udalosť popisuje skôr ako nevyhnutnosť pre Čínu, ak chce (a ona chce) odolať tlakom na možný špirálový pokles svojej meny voči doláru.

Ak si pamätáte, nasledujúci americký prezident postavil svoju kampaň naopak na tom, že Čína drží svoju menu umelo nízko. Ak by ju ďalší rok zázrakom dotlačil k tomu, aby nechala kurz na voľný trh, pravdepodobne by sa stal opak toho, čo tým chcel dosiahnuť.

Ono voči doláru v poslednej dobe klesajú aj iné meny, dokonca v poslednej dobe sa oficiálne Čína snaží porovnávať voči takzvanému košu mien, ale na potvoru si skoro všetci stále všímajú pomery k doláru.

Aby som to viac nenaťahoval, nate prečo Čína predáva priamo slovami čínskeho bankára:
Peking musel predať americké štátne dlhopisy, ako najľahšie speňažiteľné aktíva v jeho portfóliu, aby „získal finančné prostriedky na uspokojenie rastúceho domáceho dopytu po dolároch a bránil výmenný kurz jüanu“.
http://www.scmp.com/news/china/economy/article/2055295/china-no-longer-top-creditor-us.

Samozrejme platí, že aj čínsky bankár môže byť prudko neinformovaný alebo je súčasťou sprisahania.

Preklad a poznámky: Tibor Blažko

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

https://tblazko.wordpress.com/2015/02/14/rast-dlhov/

Reklamy