WeChat pre osobný počítač

Skype v Číne blbne.
Teraz nehovorím o tom, že by bol práve teraz kompletne zablokovaný čínskou cenzúrou.

Akurát hovor medzi dvoma Skypemi sa často podarí až na niekoľký raz a občas sa z ničoho nič zrúbe. Aj posielanie textových správ sa niekedy správa čudne. Minulý týždeň sa jedna doručila až po dvadsiatich troch hodinách. Niekoľko minútové oneskorenie je celkom bežné.

Ťažko mi povedať v akom pomere je sú vine Microsoft a Čína. Taký Google, ak vôbec ide, býva zúfalo spomalený, takže niet divu, že na vyhľadávanie sú tu populárnejšie domáce vyhľadávače. Veľmi podobne je to aj s ostatnými internetovými službami.

Tak som si povedal, že počas silvestrovskej noci skúsim čínsku alternatívu Skypeu, v angličtine zvanú WeChat.
No ako som zistil, ani po dvoch rokoch od uvedenia verzie pre PC ju bez beztlačítkového mobilného telefónu správnej verzie použijete ťažko. Nehovoriac o tom, že o jej českej alebo slovenskej verzii môžete iba snívať. Takže možnosť, aby si ju nainštalovali rodičia podľa vašich pokynov zo zahraničia, je dosť komplikovaná.

Pritom podľa návodu je všetko jednoduché:
1. Nainštalujte si WeChat pre vašu platformu.
2. Spustite a vyberte si Sign up (registráciu).
3. Zadajte vaše mobilné číslo (ak by ste v návode hľadali, či môže byť aj slovenské, vedzte, že odpoveďou na otázku ktoré krajiny WeChat podporuje je tvrdenie, že podporuje vyše sto krajín).
4. Kód, ktorý bude doručený na Váš mobil, zadajte do WeChatu.
Všetko dnes celkom bežné. Potvrdenie cez SMS používajú aj banky na Slovensku alebo povedzme Google.

Problém je, že vo verzii WeChatu pre PC je bod 2. nemožný. Namiesto toho zobrazí iba obrázkový QR kód, ktorý očakáva, že cez fotoaparáť prečítate vo WeChat aplikácii nainštalovanej vo vašom mobile (to sa vlastne máte dovtípiť). Druhá a posledná možnosť je ukončiť program.

Celé sa to dá okašlať kúpou mobilu, na ktorý sa dá WeChat nainštalovať (silvestrovská noc je na to ako stvorená) alebo neoficiálne vraj aj nainštalovaním PC programu, ktorý sa vie tváriť ako mobilný telefón, čiže dokáže inštalovať a spúšťať mobilné aplikácie (napríklad BlueStacks, ktorého pamäťové a grafické nároky prekračujú možnosti môjho prenosného počítača).

Pritom by úplne stačilo, keby aj PC verzia vedela vyvolať odoslanie SMS, no nech ich to stojí cent. Pripomína mi to jedno európske manažérske rozhodnutie o jeho osobnom schvaľovaní registrácie každého nového internetového zákazníka.

V dobrej nálade som sa ešte rozhodol napísať počudovanie ich technickej podpore. Prirodzene, povinnou súčasťou formulára je zadanie identifikátora môjho neexistujúceho WeChat konta.

Kašle na to a šťastný nový rok želá: Tibor Blažko

Kvȏli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

P. S. 2017 Mobilná aplikácia potrebuje oživiť cez sms kód. Ak máte Orange, asi to pôjde, ak Telekom, pravdepodobne bude sms blokovaná.

P. S. 2018 Novší WeChat si vašu polohu zistí, ak keď nechcete “You can fake location on older versions of wechat(lower than 6.0)” https://stackoverflow.com/questions/37175039/how-does-some-appswechat-ignore-fake-location-and-then-detect-the-real-one

https://community.skype.com/t5/iOS-iPhone-and-iPad/message-lag-issue-in-mainland-China/td-p/4512202
http://thenextweb.com/apps/2015/01/28/wechat-finally-arrives-desktop-windows-users/
How do I sign up for WeChat? http://help.wechat.com/cgi-bin/micromsg-bin/oshelpcenter?opcode=2&lang=en&id=120813euEJVf141023eQnAJz&Channel=helpcenter
Which countries does WeChat support for registering or linking by mobile number? http://help.wechat.com/cgi-bin/micromsg-bin/oshelpcenter?opcode=2&lang=en&id=120813euEJVf141023UbEZ7v&Channel=helpcenter

https://tblazko.wordpress.com/2012/11/10/piatkova-blokada/

Reklamy