Pitva

Z diskusie o čínskej herečke, ktorá verila čínskej medicíne a zomrela (problém bol, že na chemoterapiu sa nakoniec odhodlala až keď bolo veľmi zle, dovtedy viac veriac akupunktúre), som sa preklikal až k odkazu na knihu doktora medicíny Jiří Heřta Alternativní medicína a léčitelství – Kritický pohled, ktorá je zaujímavá a poučná (však posúďte sami: http://www.sysifos.cz/files/Alternativni_medicina_Hert.pdf). Dovtedy som o mnohých druhoch liečiteľských šarlatánov ani nepočul.

Čo ma však zneistilo bola veta „Čínští lékaři totiž neznali pitvu a neznali proto stavbu lidského těla“.
Ako vraví klasik je to pravda, ale inak to, pravda, neni pravda.
Citujem ďalej: „Pitvy znemožňovala úcta k předkům. Jejich tělo nesmělo být porušeno, aby se zemřelí mohli po smrti setkávat se svými předky. Pitvy byly v Číně povoleny teprve po roce 1910.“
Či už pred alebo po Kristovi, v prípade záujmu sa objekt skúmania našiel v podobe nepriateľov, rebelov, krimimálnikov alebo ľudí, ktorí sa inak znepáčili mocným.

Problémom čínskej medicíny bolo, že ten záujem často nebol a vystačila si s omieľaním nemenných právd. Lenže nemenné pravdy sme mali aj počas európskeho stredoveku.

Čínske vrcholné pitevné obdobie bolo počas dynastie Sung (Song, 960-1279). Vtedy vznikli dnes už stratené Anatomické obrázky založené na pitvách päťdesiatich šiestich kriminálnikov (ich vodcom bol Ou hsi-fan, 1045) i Anatomický atlas pravdy (autor Yang Chieh, 1106). Prišlo aj k rozvoju súdneho lekárstva (lekár a sudca Song Ci, 1186-1249).

Bohužiaľ ani fyzické dôkazy, či už pred alebo po Kristovi, nezmenili dogmatické myslenie tradičnej čínskej medicíny. (Tu by som si dovolil nesúhlasiť s Heřtovým tvrdením, že „s celou parádou, tedy propojením jehliček s čchi, meridiány, jing a jang přišel až na začátku 20. století Francouz George Soulié Morant, který strávil dvacet let v Číně a potom zasvětil dalších čtyřicet let života propagaci akupunktury mezi lékaři v Evropě“.)

Komentoval: Tibor Blažko

P. S. Mimochodom, ak ste to ešte nečítali, odporúčam literárny príbeh doktora Robinsona z geniálneho Toma Sawyera.

Kvôli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

http://www.zdravotnickydenik.cz/2014/10/cinska-medicina-na-prahu-ceskeho-zdravotnictvi-mao-ce-tung-by-mel-radost/

Plinio Prioreschi A History of Medicine: Primitive and ancient medicine
https://books.google.sk/books?id=MJUMhEYGOKsC&pg=PA134&lpg=PA134&dq=Yang+Chieh+anatomical+atlas+of+truth&source=bl&ots=NpvQVESbzS&sig=DKJ4Ka5GRL8gn9Temkpdtz6sjuA&hl=sk&sa=X&ved=0ahUKEwii0bTEnpjPAhVHPBQKHXK5B6QQ6AEIGjAA#v=onepage&q=Yang%20Chieh%20anatomical%20atlas%20of%20truth&f=false

Stanley Finger,Francois Boller,Kenneth L. Tyler: History of Neurology
https://books.google.sk/books?id=uTTYCgAAQBAJ&pg=PA760&lpg=PA760&dq=anatomical+atlas+of+truth+china&source=bl&ots=Z-LG0tzXQH&sig=AeYxyCITYOAvd_AsD9wrcBJmTV0&hl=sk&sa=X&ved=0ahUKEwifsuWpnpjPAhUBmBQKHbaECeAQ6AEIHjAB#v=onepage&q=anatomical%20atlas%20of%20truth%20china&f=false

Song dynasty, Law, justice, and forensic science
https://en.wikipedia.org/wiki/Song_dynasty#Law.2C_justice.2C_and_forensic_science

http://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/chcete-pitvat-kupte-si-mrtvolu-od-kata

Human cadaveric dissection: a historical account from ancient Greece to the modern era
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4582158/

Reklamy