Články o Číne do mp3

Pred časom som popisoval ako si šetriť oči čítaním článkov z internetu v čítačke.
Dá sa to aj inak: počúvať ich. Teda aspoň pokiaľ sú písané v niektorom zo svetových jazykov.

Ja osobne používam zadarmový program Balabolka http://www.cross-plus-a.com/balabolka.htm pre Windows, ktorý prevádza text na zvuk (Read Aloud) alebo mp3 (Save Audio File). S minimálnou znalosťou angličtiny alebo češtiny (menu View/Language/Czech) je to celkom jednoduché: s vybraným hlasom (Configure Voice) už len vlepte text a slačte príslušný gombík.
Až na pár detailov (napríklad čínsky prezident sa po anglicky nevolá eks-aj) počítačové čítanie funguje výborne.
Akurát pre Windows 7 odporúčam nepoužívať predinštalovaný anglický hlas Anna (Sapi5), ale doinštalovať oveľa kvalitnejšie hlasy ako Zira (ZiraPro). Windows 10 už má Ziru rovno, no možno si budete chcieť donštalovať ďalšie hlasy, napríklad čínsky HuiHui.
Vďaka Nathanovi http://nathanweisz.blogspot.com/2014/10/how-to-add-more-voices-for-text-to.html som to rozchodil aj na Windows 7 32bit. Bolo treba nainštalovať MS Speech (http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=27225 Download x86) a Speech hlasy (po Download z http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=27224 treba rolovať dole a dole až k TTS položkám). Nathanom popísaný trik pre ručnú úpravu registrov Balabolka nepotrebuje.
Bohužiaľ, pokiaľ viem kvalitný slovenský alebo český hlas a ešte zadarmo neexistuje. Keď som skúsil ukážku plateného http://harposoftware.com/en/slovak/245-Laura-Nuance-Voice.html, tak som zistil, že asi nezvláda de-te-ne-le. (V menu Tools Balabolka ponúka slovenčinu od Google.)
Anglický hlas som nechal čítať slovenčinu len raz. Pokiaľ mu dáte text s kúskami čínštiny, tak ich preskočí. Hui zvládne aj angličtinu, no angličtina Ziry a Helen sa počúva oveľa lepšie. Priaznivci Sinocismu si môžu vybrať.

Balabolku odporúča: Tibor Blažko

Kvȏli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

https://tblazko.wordpress.com/2014/04/29/cinske-clanky-v-citacke/

Reklamy