Bicykle

Trend požičiavanie bicyklov prirodzene neobišiel ani Čchüan-čou.
Je to geniálne: ak požičaný žltý bicykel vrátite do hodiny máte to úplne zadarmo. Len ho treba šupnúť na niektoré z na to určených miest. Ak sa vám zdá, že na tomto sa nedá zarobiť, sme na tom rovnako.
Samozrejme, nie je to tak, že prídete, beriete a s celkom slušným bicyklom miznete v nenávratne.
Buď si s občianskym vybavíte špeciálnu kartu, pri čom zložíte zálohu (300 peňazí oproti 2000 čo je vraj cena bicykla) alebo dokážete kto ste bankomatovou kartou.
Kto si myslí, že toto je koniec konkurencie, ten sa mýli. Existujú aj bicykle bielej farby, ktoré sú síce od začiatku platené, no majú výhodu, že sa môžu odložiť hocikde (kým to, tak ako v iných mestách, samospráva nakoniec nezatrhne).
Cez mobil, kde máte na vás registrovanú aplikáciu a v nej zaplatenú zálohu, si cez fotoaparát načítate QR kód bicykla a za malý poplatok získate kód na odomknutie zámku. S bicyklom končíte tak, že zámok zamknete.
Neoficiálne sa vie, že momentálne jeden kód vydrží celkom dlho, takže niektorí si bicykel odkladajú u seba, aby sa k nemu iný nedostali, alebo pridajú vlastný zámok.
Našli sa aj takí čo pochopili, že bicykel sa dá odložiť hocikde tak, že ho skúsili vyhodiť z entého poschodia, alebo švihnúť do niektorého z vodných kanálov pretekajúcich cez mesto.
To mi pripomína rozprávanie otcovho bratranca z Kanady o hádzaní nákupných vozíkov do rieky.

Spomenul si: Tibor Blažko

Kvȏli spamu je diskusia uzavretá. Príspevky posielajte cez tblazko@gmail.com.

Reklamy